Bár az édesgyökér (Glycyrrhiza glabra) íze igencsak megosztó, a növény fogyasztásának számtalan jótékony hatása lehet. Jót tesz például a mellékveséknek és az emésztőrendszernek, segíthet megelőzni a fogszuvasodást és a rákos megbetegedéseket, emellett támogatja az immunrendszert, és erős gyulladásgátló hatása is ismert. Vannak azonban rejtett veszélyei is.
Magzatok veszélyben
Az már korábban kiderült, hogy nagy mennyiségben fogyasztva az édesgyökér megemelheti a vérnyomást és károsíthatja a veséket. Egy finn kutatás eredményeképpen azonban nemrég arra is rájöttek, hogy a növény – és az abból készült medvecukor – terhesség alatti túlzott fogyasztása káros hatásokat gyakorolhat a magzat fizikai és szellemi fejlődésére – hívta fel a figyelmet Facebook-posztjában az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer.
Jobb kerülni
Ahogy a posztban olvasható, a Német Szövetségi Kockázatértékelési Intézet (BfR) véleménye szerint az édesgyökér hatóanyaga, a glicirrizinsav nagy mennyiségű bevitele nátriumfelhalmozódáshoz és káliumveszteséghez vezethet. Mindezek következtében pedig magas vérnyomás, vízvisszatartás és izomgyengeség is kialakulhat.
Az adatok szerint a heti több mint 250 gramm édesgyökér – vagyis nagyjából 500 milligramm glicirrizinsav – bevitele már kritikus mennyiségnek számít. Fontos kiemelni továbbá, hogy az édesgyökeret tartalmazó termékek csomagolásán jellemzően nem jelölik meg a glicirrizinsav mennyiségét, ezért a magas vérnyomással, cukorbetegséggel, illetve szív- és érrendszeri betegséggel küzdőknek inkább nem ajánlják az édesgyökér-tartalmú termékek tartós fogyasztását. De ugyanez vonatkozik a várandós nőkre is.