Károsodhat a nyelvünk a csípős ételtől?

Aki szereti a csípős ízeket, annak ismerős lehet az érzés: egy falat, és a nyelvünk szinte lángra lobban, könny szökik a szemünkbe, levegő után kapkodunk. Van, akinek kifejezetten élvezetes ez a saját maga által generált fájdalom, de lehetnek káros hatásai hosszú távon is?

A csípős íz a kapszaicin nevű vegyületnek köszönhető, mely a paprikafélékben, illetve a belőlük készült termékekben található meg. Ha beleharapunk az ételbe, a kapszaicin felszabadul, és a szánkban található neurotranszmitterekhez kapcsolódik. Meglepő módon, a csípősséget nem az ízlelőbimbóinkon keresztül, hanem a hőmérsékletet érzékelő idegeken át érezzük. A forróságra pedig az agyunk úgy válaszol, mintha bármilyen más veszélyhelyzetben lennénk: beindítja a meneküléshez szükséges stresszreakciót.

A csípős vagy puffasztó hatású, liszt- vagy tejtartalmú ételekről számtalan tévhit kering a köztudatban, melyek tisztázásához most gasztroenterológus szakértő segítségét kértük. A részletekért kattintson! A szervezetünkben olyan változások következnek be, melyek hozzásegíthetnek minket a túléléshez. A szívverésünk felgyorsul, izzadunk, a testünket elönti az endorfin emiatt néhány pillanatra a nyelvünk is érzéketlenné válik, de utána a fájdalom lép ennek helyébe. Ezek azok az érzések, melyeket a csípős ízek kedvelői annyira élveznek.

A fájdalom időtartama a paprika kapszaicin-tartalmától függ, ezt pedig a Scoville-skálán mérik. Minél magasabb pontszámot ér el egy paprika a skálán, annál csípősebb és annál tovább tart a szervezetünkben az általa kiváltott fájdalom. A tiszta kapszaicin nagyjából 16 millió SHU (Scoville Heat Unit) erejű, míg a jelenlegi legerősebb paprika, a Carolina Reaper 2.200.000 SHU-jú. Összehasonlításként, a magyar paprika 0 pontot ér ezen a skálán.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A csípős ételek károsíthatják a nyelvet?

Bár a fájdalom nagyon erős lehet, visszafordíthatatlan szövetkárosodástól szerencsére nem kell tartani, különösen attól, hogy a csípős paprika tönkreteszi az ízlelőbimbókat. A paprika csípősségét ugyanis nem az ízlelőbimbókon, hanem a hőmérséklet-receptorokon keresztül érzékeljük. A kapszaicin nem is hat az ízlelőbimbókra, ezért nem is veszélyezteti azok egészségét.

Puffadás: mit együnk és mit ne? Mit tehet az, aki bár szívesen enne csípős ételeket, nem nagyon bírja azokat? Hosszú távon lehetőség van arra, hogy hozzászoktassuk a szervezetünket a csípős ízekhez. Fogyasszunk rendszeresen csípős fűszereket, egyre növekvő dózisban. Ha azonnali enyhülésre vágyunk, akkor igyunk az erős étel után egy pohár teljes tejet. Kutatások szerint a kapszaicin elveszíti a hatását zsír, alkohol, illetve kazein, a tejben megtalálható egyik protein mellett. Az azonban egyáltalán nem jó ötlet, hogy vizet igyunk a csípős paprikára. A víz ugyanis csak még jobban eloszlatja a kapszaicint a szájüregben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.