Miközben 10-ből 8 magyar kellemetlenül érzi magát, ha élelmiszert dob ki, és hasonló arányban tekintjük az élelmiszerpazarlást jelentős globális problémának, mégis évente fejenként mintegy 45 ezer forintnyi élelemiszert dobunk a kukába – derült ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és az Electrolux Magyarország tavaly év végén, idén év elején készített országos, reprezentatív kutatásából. A felmérés rámutat, hogy bár a többség saját bevallása szerint tudatosan vásárol, sokan ismerik hűtőjük tartalmát, figyelnek az élelmiszerek lejárati idejére, mégis jelentős mennyiségű élelmiszert pazarolnak a háztartások.
Beszédes adat, hogy csupán a válaszadók 45 százaléka tudta, hogy 0-4 Celsius fokra kell a hűtőszekrényt ideálisan beállítani. Mindez azért fontos, mert például 6,5 Celsius fokos hőmérséklet mellett a hűtőszekrényben sok élelmiszer és étel idő előtt megromlik. A kutatásból az is kiderült, hogy leggyakrabban ételmaradékot, pékárukat, zöldségeket és gyümölcsöket dobnak ki az emberek. A pazarlás legfőbb oka, hogy időnként túl sok élelmiszert vásárolnak, túl sok ételt készítenek. A friss zöldségek és gyümölcsök túl hamar megromlanak a háztartásokban a helytelen tárolási, nem megfelelő hűtési szokások következtében, ráadásul kevés időt szán a lakosság a bevásárlások megtervezésére és az ételek elkészítésre.
Már az iskolában el kell kezdeni a felvilágosítást
A kutatás arra is rámutatott, hogy szükség lenne szélesebb körű tájékoztatásra. A megkérdezettek 82 százaléka szeretne például több információt a csomagoláson a termékek környezeti hatásáról. A válaszadók szerint leginkább úgy csökkenthetjük a pazarolt élelmiszerek mennyiségét, ha a gyerekek már az iskolában hallanak az élelmiszer-pazarlás megelőzési lehetőségeiről, illetve a felnőttek is több információt kapnak a témában.