Cukorhiányra panaszkodnak a vásárlók; vagy nem lehet kapni a boltokban, vagy limitálják a megvehető mennyiséget – írja az Infostart. Dorogi Árpád, a Cukorrépa Termesztők Országos Szövetségének elnöke, a Cukor Terméktanács és Szakmaközi Szervezet elnök-helyettese azt mondja, Magyarország nem tud elég cukrot előállítani, az importnak pedig nem kedvez a nemzetközi helyzet.
Az elégtelen hazai termelés okairól szólva Dorogi Árpád úgy nyilatkozott, hogy az elmúlt években méltánytalanul alacsony volt a cukor, illetve a cukorrépa ára, ami miatt a termelők évről évre csökkentették a vetésterületet. A helyzetet ráadásul tovább súlyosbította az aszály, így az idén nem is számíthatunk jó cukorrépatermésre. Ez viszont azt jelenti, hogy drága lesz a cukor.
Több cukrot fogyasztunk, mint amennyit termelünk
Mint arra a szakember rámutatott, már tavaly is „cukordeficites” év volt, és jövőre sem lesz elég cukor az európai kontinensen. Ezt elvileg olcsón lehetne pótolni külföldi behozatallal, ám Európán kívül is csökkent a kínálat, nagyon megemelkedtek az árak és nőttek a szállítási költségek is. Most még ellátási problémák is keletkeztek, a kereskedelem pedig mindezek miatt nem is tudja pótolni a keletkező hiányt Európában, ami ellátási problémákat okozhat. A Cukor Terméktanács elnök-helyettese szerint tehát az az alapvető probléma, hogy több cukrot fogyasztunk, mint amennyit termelünk.
A boltokban tapasztalható hiányt azonban nem lehet csak azzal magyarázni, hogy itthon keveset gyártunk és a világpiacon is csökkent a kínálat, hangsúlyozza az Infostart. Azon kívül, hogy nincs kínálati piac, még veszteségesek is a cukor kereskedelmével foglalkozó kereskedők, mert ők csak a beszerzési árnál olcsóbban árusíthatnak, mivel a cukor is az ársapka alá tartozik.