A baromfihús és a tojás általános forgalmi adója (áfa) 27 százalék helyett 5 százalék lett január 1-jétől, a 22 százalékpontos áfacsökkentés az érintett termékek fogyasztói árának 17 százalékos mérséklését indokolja. A hírre reagálva több nagy hazai élelmiszerlánc is úgy tájékoztatta az MTI-t, hogy ennél többel csökkentik az összes érintett termék bruttó árát. Az árcsökkentés nem egy akciós periódusra vonatkozik, a cégek hosszabb távon biztosítanák az érintett 31, kizárólag magyar beszállítóktól származó termék alacsonyabb árát.
Országszerte 55 milliárd maradhat a zsebekben
Csorbai Attila, a Baromfi Termék Tanács ( BTT ) elnök-igazgatója elmondta, a kedvezményes áfakulcs alkalmazását régóta szorgalmazta a szakmai szervezet. Azzal, hogy a mostani 27 százalékról 5 százalékra mérséklődik az áfa nőhet a belföldi baromfihús- és tojásfogyasztás, csökkenhet a szürke- és a feketegazdaság aránya a termékpályán. A hús esetében az adócsökkentés egyenlő versenyesélyt teremt az ágazatnak, miután ez év január 1-jétől csak a sertés tőkehúsok adótartalma csökkent.
A baromfitermékek áfájának csökkentése országosan mintegy 55 milliárd forint fogyasztói megtakarítást jelenthet - közölte a BTT elnök-igazgatója. A szakmai szervezet forgalmazási adataiból kalkulálva a magyar fogyasztók átlagosan évi 23 344 forintot költenek baromfihúsra, ebből csirkehúsra 16 793 forintot. Amennyiben változatlan keresleti és kínálati feltételek lesznek jövőre is, és a fogyasztás szerkezetében nem történik változás, úgy jövőre ez a kiadás 4045 forinttal csökken, egy négytagú család havi 1350 forintot takaríthat meg - jegyezte meg Csorbai Attila.
Ma Magyarországon egy ember évente mintegy 30-32 kilogramm baromfihúst fogyaszt el, ha ehhez a különféle baromfihús készítményeket - például a felvágottakat - is hozzászámítják, akkor a fogyasztás mintegy 40 kilogramm évente és fejenként. A Központi Statisztikai Hivatal ( KSH ) adatai szerinti tojásfogyasztási adatokkal számolva mintegy 8600 forint körüli összeget költenek az emberek tojásra egy évben, ez az áfacsökkentés hatására 7110 forintra csökkenhet 2017-ben.
A szakember szerint így jövőre a mostani darabonként 40 forint helyett 33 forint lesz a legolcsóbb fehérjeforrás darabja, illetve 2017-ben ugyanakkora összegért 215 tojás helyett 260 darabot vehetnek a vásárlók.
Miért fogyasszuk ezeket az élelmiszereket?
Az áfacsökkentés egyik nem titkolt célja, hogy a lakosság étkezési szokásait egészséges irányba tereljék. A szakemberek szerint ugyanis baromfihúsoknak fontos szerep jut a kiegyensúlyozott, egészségmegőrző táplálkozásban. Táplálkozás-élettani jelentőségüket elsősorban kiváló fehérje-összetételüknek (fehérjetartalmuk 20%, melynek jelentős része teljes értékű fehérje), vitaminjaiknak és ásványi anyagaiknak köszönhetik. A baromfik húsa finom rostozatú, ezért emészthetőségük nagyon jó, szénhidráttartalmuk elenyésző, víztartalmuk (70-80%) annál nagyobb, minél kisebb a zsírszövetük. Egészséges szervezetünk szabályozó mechanizmusa pedig gondoskodik arról, hogy a vér koleszterinszintje - függetlenül a táplálékkal bevitt mennyiségtől - normális szinten maradjon.
Jelenleg a hazai tojásfogyasztás rendkívül alacsony - fejenként 214 darab évente - ráadásul ennek egy komoly hányada S-es méretű jércetojás, melyet az EU tagországai között már csak a magyar és a szlovák piacokon találhatunk meg, máshol csak feldolgozott formájában kerülhet forgalomba.
A tojásban szinte az összes vitamint megtaláljuk , összesen tizenhármat - a C-vitamint nem -, melyek némelyikét kifejezetten nagy mennyiségben tartalmazza, de van olyan is - ez a D -, melynek legfontosabb hazai forrásául szolgál. Karotinoid anyagai, mint a lutein és a zeaxanthin javítja a látást és jó megelőző anyagai néhány súlyos látásromlással járó betegségnek, különösen az időskori zöld és szürke hályognak. Ezen felül kiváló forrása a kolinnak is, amely nélkülözhetetlen a magzat agyszöveteinek fejlődéséhez, és javítja az emlékezőtehetséget és az agyműködést az emberi élet folyamán.