Az ember nemcsak bort, de sört is több ezer éve fogyaszt, és mindkét ital népszerűsége a mai napig töretlen. Míg azonban a borról viszonylag pozitív kép él az emberek fejében (nem alaptalanul, hiszen mértékkel fogyasztva valóban vannak pozitív hatásai), addig a sört a legtöbben inkább ártalmas italnak tartják. Az egészségtelen életmód miatt kerekedő hasat is sörhasként ismeri a köznyelv, de valóban a sör okozza? A hvg.hu utánajárt.
A sör hizlal jobban vagy a bor?
Persze, ez esetben is az elfogyasztott mennyiség a legfontosabb tényező: aki nagyon sok sört iszik, elhízik. Aki azonban mértékkel issza (maximum két korsóval naponta), és emellett egészségesen étkezik és mozog, annak még jót is tehet. A sör 95 százaléka víz, emellett az alkoholon kívül gabonaszármazékokat, szénhidrátot, hasznos ásványi anyagokat (magnézium) és többféle B-vitamint is tartalmaz. Segíti az emésztést, viszont étvágyat is gerjeszt - ha ezt egészségtelen nassolnivalókkal csitítjuk el, akkor a sör valóban hozzájárulhat az elhízáshoz.
Egy liter átlagos, tehát körülbelül 5 százalékos alkoholtartalmú sör 450 kilokalóriát tartalmaz, nagyjából ugyanannyit, mint másfél deci vörösbor. Két-három deci bor elfogyasztása így hizlalóbb, mint két-három korsó söré.
Bár az egy főre jutó alkoholfogyasztás tekintetében a világ élvonalába tartozunk, sörivásban a magyarok a kontinensen sem kiemelkedőek. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2014-es adatai szerint fejenként 71 liter sört fogyasztunk, a listavezető csehek ennek a dupláját, 149 litert isznak az italból. Magyarországon viszont tömény szeszből fogyasztunk jóval az EU-s átlag felett.