Egy új kutatás, amelyet a University of Texas tudósai indítottak, azzal foglalkozik, hogy mit kezdhetünk az avokádómag héjában található egyedülálló vegyületekkel. Sem a mag, sem a héja nem fogyasztható. Ez azonban nem feltétlenül akadályozza meg az embereket, hogy feldolgozzák, és mégis megegyék, de nincs szilárd bizonyíték, hogy ez előnyös vagy biztonságos-e a szervezet számára.
A maghéj valóságos kincs
Kiderült: az avokádómag héjában lévő vegyületek alkalmasak lehetnek betegségek kezelésére. A texasi kutatás vezetője, Debasish Bandyopadhyay szerint a maghéjban a rák, a szívbetegségek és egyéb kóros állapotok kezelésére felhasználható anyagok vannak. Ezért ez az alapanyag valóságos kincs.
A kutatók 300 kiszárított mag héját előbb porították, majd pár teáskanálnyi olajat és viaszt nyertek ki a porból. Mivel a világon évente több mint 5 millió tonna avokádó kerül a piacokra, bármilyen kevés is nyerhető ki egy magból, hatalmas utánpótlásbázisa van. Konzervatív becslés szerint is 20 ezer milliárd darab avokádó terem évente, ami azt jelenti, hogy a rendelkezésre álló maghéjból több mint 66 millió alkalommal lehetne reprodukálni a kutatók által előállított mennyiségű végterméket.
Az elemzésük során 116 féle olajos vegyületet és 16 viaszos vegyületet találtak, amelyek közül sok nem található meg az avokádó tényleges magjában. Az olajban a kutatók többféle fontos anyagot találtak, többe között behenil-alkoholt, amely kulcsszerepet játszik a vírusellenes szerekben; heptakozánt, amely lassítja vagy megállítja a tumorsejtek növekedését; dodekánsavat, amely növeli a HDL ("jó") koleszterin szintjét, és segíthet az artériás elzáródások kockázatának csökkentésében.
Azt is megállapították, hogy a viasz tartalmaz egy vegyületet, amely bizonyos anyagokat "meglágyít" és elősegíti a plaszticitásukat. Ezt a vegyületet műanyag zuhanyfüggönyökben és orvosi eszközökben használják. A csapat kozmetikumokban használt vegyületekre is ráakadt. A megállapítások fényében Bandyopadhyay azt is közölte, hogy eredményeik "arra utalnak, hogy a maghéjak a műanyagok és egyéb ipari termékek potenciális forrását jelenthetik".
A mostani vizsgálatok csak a jéghegy csúcsát jelentik. További kutatásokra van szükség a vegyületek praktikusságának és potenciális felhasználásának teljes körű meghatározásához, de remény van rá, hogy ezek a természetes vegyületek módosíthatóak legyenek a jelenlegi gyógyszerek újabb és jobb változatainak kialakítása érdekében. Ráadásul az alapanyag olyasmi, amit jelenleg egyszerűen a szemétre hajítanak, mert értéktelennek gondolják.
Forrás: acs.org