Habár a friss citrommal aligha vehetik fel a versenyt gasztronómiai téren, kétségtelen, hogy a 100 százalékos citromlevek is rendelkeznek előnyökkel. Egyfelől kényelmesebb a konyhai felhasználásuk, hiszen nem kell külön kifacsarni a gyümölcsöket, másfelől a hosszabb eltarthatóság is fontos szempont lehet. Mint az a Nébih Szupermenta cikkében olvasható, a kereskedelemben kapható, 100 százalékos gyümölcslé-tartalommal rendelkező termékek két csoportra oszthatók. Egyrészt vannak azok, amelyekhez a gyümölcs frissen facsart levét dolgozzák fel, másrészt pedig azok, amelyeket koncentrátumból állítanak elő, tehát a besűrített friss gyümölcslevet hígítják vissza.
A citromízesítők és a citromlevek két külön termékcsoportot képviselnek. Előbbiek között találhatunk 10, 25, 40 és 50 százalékos gyümölcstartalommal rendelkező termékeket is a nagyobb üzletláncok kínálatában, míg utóbbiak kötelező jellegű, a Magyar Élelmiszerkönyv által szabályozott tulajdonsága a 100 százalékos gyümölcstartalom. A Szupermenta szakemberei - az összehasonlíthatóságot is figyelembe véve - végül 13 különböző 100 százalékos citromlevet vetettek vizsgálat alá.
A vizsgált termékek közül hatot a citrom friss levéből állítottak elő (amelyek között öt bio minősítésű volt), hét pedig sűrítményből készült. A gyártók által feldolgozott citromok jelentős része Olaszország termőterületeiről származik, de Spanyolországból és Görögországból is szereznek be déligyümölcsöt, ahogy Dél-Afrika, Argentína, Brazília és Tahiti területeiről is. A laboratóriumi tesztek során egyaránt vizsgálták a termékek:
- citromsavtartalmát és pH-ját,
- kén-dioxid-adalékanyag-tartalmát,
- tartósítószerek jelenlétét (benzoesav és szorbinsav tartalom),
- növényvédőszer-maradványok esetleges jelenlétét,
- valamint C-vitamin-tartalmát.
Az eredmények alapján elmondható, hogy egyetlen termékben sem találtak határértéket meghaladó mértékben növényvédőszer-maradékokat és felületkezelésre szolgáló anyagokat. A vizsgált citromlevek nem tartalmaztak benzoesav és szorbinsav tartósítószereket, így megfeleltek a jelölésen feltüntetett összetevőknek, továbbá kén-dioxid-tartalmuk sem haladta meg az uniós rendelet által meghatározott határértéket. Összességében elmondható, hogy biztonsági szempontból minden termék átment a teszten. A csomagolásokon lévő jelölések vizsgálatakor viszont számos kisebb súlyú hibát tártak fel. Probléma volt többek között a megnevezéssel, a betűmérettel, a tápértékadatok feltüntetésével, az energiatartalommal, valamint a tárolási feltétellel.
A Szupermenta szakemberei kíváncsiságból ellenőrizték a levek C-vitamin-tartalmát is. A 13 termék közül a legvitamindúsabb egy frissen facsart citrom C-vitamin-koncentrációjának körülbelül kétharmadával rendelkezett, de akadtak olyan termékek is, amelyekben alig-alig volt jelen ez a rendkívül fontos vízoldékony vitamin.