A koffeint nemcsak akkor érzi meg a szervezetünk, ha túladagoljuk, hanem akkor is, amikor hirtelen megvonjuk.
A túladagolás tünete lehet az erős szívdobogás, nehézlégzés, remegés, szívritmuszavar , az émelygés, de hányingert és szédülést is tapasztalhatunk. Ezen jelenségek olyan esetekben is felbukkanhatnak, ha mérsékelt koffeinfogyasztást (napi 200-300 mg) követően hirtelen megvonjuk a szervezettől a hatóanyagot.
A megvonás többségében szintén negatív fizikai jelekkel párosul, ilyenek az ingerlékenység, az émelygés vagy a koncentrációs képesség csökkenése. Szerencsére ezek a jelenségek az első 1-2 napot követően általában megszűnnek.
Miben mennyi koffein van?
- 1 csésze hosszú kávé (200 ml): 100 mg
- 1 doboz energiaital (250 ml): 90 mg
- 1 eszpresszó (60 ml): 90 mg
- 1 csésze fekete tea (220 ml): 50 mg
- 1 doboz kóla (355 ml): 40 mg
- 1 kis tábla étcsokoládé (50 g): 30 mg
- 1 kis tábla tejcsokoládé (50 g): 10 mg
Forrás: EFSA, 2015
A túl sok koffein káros lehet a szervezetünkre nézve
A koffeinfogyasztásban megfigyelhető fent bemutatott különbségeknek számos oka van, a kulturális szokások mellett ezek egyike a termékek országonként (is) eltérő koffeintartalma. A koffeintartalmat befolyásolja például a kávébab típusa (az Arabica kevesebb koffeint tartalmaz, mint a Robusta), csokoládék , kakaóitalok esetén a kakaótartalom, az ital elkészítésének módja (a törökös, vagy hagyományos "kotyogós" főzőben készített nedű koffeintartalma nagyobb mint például az instant változaté). Jó, ha tudjuk, hogy még a koffeinmentes kávéban is található koffein: csészénként 3-4 mg!
Hogyan ellenőrizhetjük koffeinfogyasztásunkat?
Sajnos nem könnyen, hiszen az Európai Unióban, kevés kivételtől eltekintve, nem kötelező feltüntetni sem a csomagolt élelmiszereken, sem pedig a vendéglátásban felszolgált italoknál ezt az információt.
A kevés kivételt a 150 mg/l koffeintartalmat meghaladó termékkategória jelenti, ahol tulajdonképpen az energiaitalokat találjuk. Az ilyen italok csomagolásán kötelező figyelmeztető szöveget is elhelyezni, mely a túlzott bevitel kockázatára inti a fogyasztót, illetve a gyártónak jelölnie kell a napi fogyasztásra javasolt adagok számát is. Egyéb esetekben az átlagos hatóanyag-mennyiségek alapján becsülhetjük meg, mennyi koffeint is fogyasztottunk, vagy adtunk oda gyermekünknek.