Kókuszolaj: valóban jót tesz a fogaknak?

Több ezer éves indiai szokás a kókuszolajjal való öblögetés. De vajon tényleg jót tesz a fogaknak?

Napjainkban egyre több ismert ember is rákapott a kókuszolaj ízére; aki kipróbálta, állítja, hogy fehéríti a fogakat, jót tesz a száj higiéniájának, sőt: állítólag a náthát is távol tartja és kimerülés ellen is használ. De mi lehet igaz mindebből? – A Daily Mail utánajárt a kókuszolaj hatásainak.

Míg korábban mindenkit óvtak tőle magas zsírtartalma miatt, ma egyre inkább csodaszerként tekintenek a kókuszdióból sajtolt olajra. Szinte tetőtő-talpig mindenre jó, ráadásul egészséges táplálékkiegészítőként i s megállja a helyét. Kattintson! Az indiaiak által használt ősi technika nem áll másból, mint hogy a szánkba veszünk egy teáskanálnyi kókuszzsírt vagy kókuszolajat, és hagyjuk, hogy az a szánkban szétolvadjon, majd a folyékonnyá vált olajat a szánkban forgatjuk. Mindezt a napi fogtisztítási szokások részeként alkalmazzuk napi egyszer, reggel. De valóban hatásos? – A mai napig nagyon kevés tudományos bizonyíték áll rendelkezésre a kókuszolaj fogakra kifejtett hatásairól, de több kel is arra mutat, hogy az ősi szokás valóban hatásos.

Egy új, áprilisban, a Nigerian Journal of Medicine-ben megjelent tanulmány szerint a kókuszolaj valóban csökkenti a lerakódást a fogakon, és így az ehhez köthető ínybetegségek kockázatát is csökkenti. A kísérletben 60 16 és 18 év közötti fiatal vett részt, akik egy 30 napos időszakban a napi szájhigiéniájuk részévé tették a kókuszolajjal való öblögetést.

A fogaik és az ínyük állapotát az első, a hetedik, a tizenötödik és a harmincadik napon mérték föl a kutatók. Már egy hét után észrevehető volt a kókuszolajos öblögetés hatása: a lerakódások és az ínybetegségek csökkentek, és ez a csökkenés a kísérlet végéig folytatódott.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kókuszolaj jó a fogakra?

A kókuszolaj könnyen beszerezhető, ehető olaj. Főleg középhosszú szénláncú zsírsavakat tartalmaz; ezeknek a 45–50 százaléka laurinsav. Erről korábban már bizonyították, hogy gyulladáscsökkentő és antimikrobiális hatása van. Mindezek alapján tehát teljesen indokolt lehet a napi szájhigiéniás szokások közé való felvétele a kókuszolaj alkalmazásának: egy teáskanálnyi olajjal öblögessünk minden reggel 5–20 percig, majd köpjük ki az olajat. Ez egyébként az indiai ajuvédikus orvoslásban már 3000 éve bevett módszer.

A kókuszolajtól – a szájhigiéniára tett jótékony hatások mellett – ragyogó lesz az ember bőre, friss lesz a lehelete, jobban védekezik majd a megfázások ellen, segít a kimerülés ellen, és a szem alatti sötét karikákat is eltünteti. Utóbbi hatásokra egyelőre nincsenek tudományos bizonyítékok, de a módszer alkalmazóinak tapasztalatai ezt mutatják.

Szakértők szerint valóban hatásos lehet a kókuszolaj, ugyanis a szájban levő mikroorganizmusok nagy része egysejtű, a sejtek külső membránja pedig lipidekből, azaz a zsírokéhoz hasonló anyagokból épül föl. A kókuszolaj tehát oldja a sejtmembránt, így valószínű, hogy csökkenti a fertőző mikroorganizmusok mennyiségét a szájban.

Ugyanakkor a szakértők arra is figyelmeztetnek, hogy a kókuszolaj hosszabb távú hatásairól nem állnak rendelkezésre kutatási eredmények. Fogmosás helyett tehát semmiképpen nem ajánlják.

Forrás: DailyMail

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.