A köles a pázsitfűfélék családjába tartozó, egyik legrégebben termesztett gabonánk. Afrikában, Ázsiában és Indiában napjainkban is alapélelmiszernek számít, az emberiség egyharmada fogyasztja rendszeresen. Európában az évszázadok alatt a kenyérgabonák folyamatosan kiszorították, pedig nekünk magyaroknak is, egészen az ősidőktől, kedvelt napi élelmünk volt.
Élettani hatásai
A többi gabonához hasonlóan a köles élettani hatásai is csodálatosak. A benne lévő fehérje nem tartalmaz glutént, ezért lisztérzékenyek is fogyaszthatják, valamint csecsemők is ehetik a belőle készített nyákot.
Könnyen emészthető, és magas, vízben oldódó rosttartalma segít eltávolítani a letapadt salakot a belekből, ezért fogyasztása böjtöléskor is ajánlott.
Egyik gabona sem savasít, de a köles kifejezetten lúgosító hatású. A túlzott húsfogyasztás következtében sok ember szervezete savassá vált, és ez hosszútávon komoly egészségi problémákat okozhat. A köles beiktatása a mindennapi étrendbe - és persze a savas ételek fogyasztásának csökkentése - sokat segíthet ezen.
A kölesben lévő szilícium és vegyülete, a kovasav fontos szerepet játszik csontképzésünkben (csontritkulás esetén rendszeres fogyasztása kifejezetten ajánlott), a bőr hámosodásában és hajunk, körmeink egészségének megőrzésében. Ezért ilyen jellegű problémák esetén ajánlott naponta többször is fogyasztani! A népi gyógyászatban a szem és a lép gyógyszerének is tartják, de vércukorszint-szabályozó és rákmegelőző hatása is ismert. A köles vitalizálja tüdőnket, légzésünket is.
Köles még a kalászban
Felhasználása
Több fajtája is közkedvelt - többnyire hántolva kapható a boltokban -, bár a legegészségesebb a barna köles, az egyetlen hántolatlanul fogyasztható fajtája. Magyarországon, az Alföldön régen leginkább a vörös kölest termesztették.
A rizshez hasonlóan sokrétűen beépíthető napi étkezésünkbe. Hűvös napokon kiváló eledel, belülről melegíti szervezetünket. Főzési ideje rövid, 15-20 perc, háromszoros mennyiségű vizet kell hozzáadni, és néha kevergetni, mert könnyen letapad.
+1 recept a kipróbáláshoz
Mazsolás kölespuding
Elkészítési idő: 30 perc
Hozzávalók 4 személyre:
- 15 dkg köles
- 10 dkg mazsola
- 0,5 l tej vagy rizstej
- 2 dl víz
- fél citrom reszelt héja
- 1 kávéskanál bourbon vanília por vagy fél vaníliarúd kikapart belseje
- 1-2 egész fahéj
- 1 csipet só
- 1 evőkanál kukoricakeményítő
- 3-4 evőkanál méz
A kölest a víz és a tej keverékében, a keményítő és a cukor kivételével az összes hozzávalóval megfőzzük. Amikor megpuhult, hozzáadjuk a kevés vízben elkevert keményítőt, majd mézzel édesítjük. Még forrón, vízzel kiöblített formákba adagoljuk, lehűtjük, és fogyasztásig hűtőszekrényben tartjuk. Tálaláskor dió, mák vagy lekvár illik hozzá.
Glutén- és laktózérzékenyeknek is ajánlott.