Bár nincs hivatalos irányelv arra vonatkozóan, hogy mit kell enni a koronavírus elleni oltás beadatása előtt és után, az okos és jól átgondolt ételválasztás mindig fontos, talán most jobban, mint valaha.
"Függetlenül attól, hogy milyen oltást kapunk, a siker érdekében ajánlott tiszta, teljes ételekből álló étrendet tartani" - idézi dr. Will Cole-t, a Funkcionális Orvostudományi Intézet vezető szakértőjét az eatthis.com . Bár a többség megússza mellékhatások nélkül, azért vannak, akik enyhe reakciókról számolnak be, mint a fejfájás, fáradtság, az oltás helyén jelentkező fájdalom, hidegrázás, ritkábban láz. Ha bármilyen mellékhatást is tapasztalunk, érthető módon szeretnénk enyhíteni szervezetünk gyulladásos immunválaszát - magyarázza dr. Cole, hangsúlyozva, az immunrendszerünk jelentős része a mikrobiomban található, ezért is fontos a mellékhatások tekintetében olyan ételeket választani, melyek kímélik beleinket.
Mielőtt még rátérnénk a konkrét fogásokra, alapanyagokra, érdemes megjegyezni, ez nemcsak azoknak lehet fontos, akiket mostanában oltottak, vagy fognak vakcinálni, hiszen, amíg várnak a sorukra, addig a fiatalabb, krónikus betegségben nem szenvedők is kihasználhatják az időt arra, hogy elvégezzék a szükséges étrendi változtatásokat. No, de lássuk, mit érdemes fogyasztani, és mik azok az ételek, melyek az oltás előtt és után kerülendőek.
Csontleves
Nemcsak azért szokták javasolni a húslevest, csontlevest a betegeknek, mert felmelegíti őket, hanem mert valóban vannak az egészségre gyakorolt jótékony hatásai. A csontleves - készüljön akár marhából, sertésből, csirkéből vagy pulykából - azért különösen hasznos, mert a csontokból kifővő kollagén segít a beleket belülről borító szövetréteg regenerációjában. Előfordulhat, hogy nincs lehetőségünk kiélvezni a levesfogyasztást hússal, zöldséggel, tésztával, akkor se mondjunk azonban le előnyös hatásairól, a csontleves levét ugyanis melegen tartó pohárból, termoszból is iszogathatjuk nap közben, akárcsak egy jó csésze teát.
Zöld színű zöldségek
Nem véletlenül mondják azt nekünk már gyerekkorunk óta, hogy "edd meg a zöldségeket". Ráadásul a zöld színűek - mint a spenót, a kel, a brokkoli - nagyon gazdagok antioxidánsokban, amik segítenek a szabad gyökök és a testszerte fellépő gyulladások elleni harcban. A brokkoli például tele van a szulforafánt nevű antioxidánssal, ami segít megvédeni a testünket az oxidatív stressztől és felveszi a kesztyűt a gyulladásokkal szemben is. Érdemes ezekből az értékes zöldségekből főzeléket készíteni, abban a formában ugyanis egyszerűbben emészthetőek és a tápanyagok is könnyebben felszívódhatnak beleinkben.
Hagyma és fokhagyma
A hagymák és a fokhagyma nagyon gazdagok prebiotikumokban, amik a beleinkben található hasznos baktériumokat táplálják. Márpedig, ha a velünk élő jó baktériumok boldogak és jól tápláltak, az egyben azt is jelenti, hogy mi magunk is egészségesebbek vagyunk. Prebiotikus ételnek számít a hagymafélék mellett az étcsokoládé, az éretlen banán, a zab, a hüvelyesek, a spenót és spárga is.
Levesek
Nemcsak a csontleves, de általában a levesek is segíthetnek az immunrendszerünk, pontosabban a mikrobiomunk kényeztetésében. Fogyasszuk őket bátran!
Zöld tea
A zöld tea egy igazi gyulladáscsökkentő elixír, magas epigallocatechin-3-gallát-tartalommal büszkélkedhet, ami igen erős antioxidánsként működik, megvédi a sejteket a szabad gyökök által okozott károsodásoktól. Ezek a károsodások ugyanis gyulladások kialakulásához vezethetnek, ám egy csésze meleg zöld tea sejtszinten segítheti a test védekezését, maga a teafogyasztás rituáléja pedig nyugtatóan hat a lélekre is.
Vadlazac
A lazac kiváló omega-3 zsírsavforrás, melyet a testünk gyulladásgátló lipidekké, resolvinná, valamint pektinné alakít. Sajnos azonban nem minden lazac bír egyforma jótékony tulajdonságokkal, a kutatások szerint a tenyésztett fajták e téren alulmaradnak a vadvízi változatokkal szemben.
Kurkuma
Ez az élénk narancssárga gyökér igazi szuperétel lehet. A tanulmányok szerint a kurkuma aktív összetevője, a kurkumin nem csak a gyulladások ellen veszi fel a harcot, de segíti az agyműködést is, mégpedig úgy, hogy megvédi a hippokampuszt a stressztől. "A kurkuma az én anti-stressz ételem" - így dr. Uma Naidoo, a Harvardon végzett táplálkozási tanácsadó, aki sorolta is az eatthis.com-nak, mi mindenhez használja: turmixokhoz, salátákhoz, levesekhez, sőt teákhoz is. Egy csipet fekete bors vagy egészséges zsír pedig még tovább fokozza a kurkumin jótékony hatásait.
Áfonya
Az áfonya szintén népszerű gyulladáscsökkentő étel. Nem csak kiváló antioxidánsforrás, de a kutatók szerint növelheti a szerotoninszintet is, mely egy olyan hormon, ami a hangulatunk kiegyensúlyozásáért felelős. Érdemes egy maréknyit beledobni cukormentes natúr joghurtba, és rögtön nem csak antioxidánsokban, de probiotikumokban is gazdag ételt kapunk.
Milyen ételektől tartózkodjunk?
"Mivel a vakcinák felerősítik az immunválaszt, ezért kerülni kell minden olyan ételt, ami gyulladásos immunválaszt okoz, beleértve azokat is, melyekről tudjuk, hogy érzékenyek vagyunk rájuk" - tanácsolja dr. Cole. És hogy mik a leggyakrabban gyulladást kiváltó ételek? A cukor, a finomított liszt, a növényi olajok, a tejtermékek és a mesterséges édesítőszerek mind ezek közé tartoznak. Érdemes alaposan átolvasni még egyszer a listát, és ezentúl ez alapján összeállítani az étrendünket.
Magyarországon már ötféle vakcina érhető el az új típusú koronavírus ellen, nyugati és keleti egyaránt. De vajon mennyit számít, hogy ezek közül melyiket kapjuk meg? Mutatjuk a szakember véleményét.