Leves: ezért együnk mindennap

A rohanó hétköznapok nem kedveznek a többfogásos ebédeknek, vacsoráknak, így a levesek a perifériára szorultak. Pedig ennek az ételfajtának ugyancsak helye van az étkezésekben, mert amellett, hogy tele van vitaminokkal, hozzájárul a napi folyadékbevitelhez is.

Levest fogyaszthatunk akár előételként, akár egytálételként, a lényeg, hogy ne haladjuk meg a napi ajánlott energiabevitelünket , és figyeljünk arra, hogy a megfelelő tápanyagok bekerüljenek a szervezetünkbe. Lényegében bármiből készíthető leves, ám a jó leves tartalmazza a legfontosabb tápanyagokat, rostban bővelkedő zöldségeket és fehérjedús húsokat vagy hüvelyeseket. Nem árt tudni, hogy a leves önmagában még nem feltétlenül egészséges, hiszen könnyen bevihetünk vele rengeteg plusz kalóriát a szervezetbe. Gondoljunk csak egy kukoricás-tejszínes egzotikus levesre vagy a nyári kedvencre, a gyümölcslevesre, ha az eredeti recept szerint sok cukorral és tejszínnel készítjük.

Miért olyan fantasztikus?

"Rengetegszer hallottuk már, hogy a helyes táplálkozáshoz hozzátartozik a megfelelő mennyiségű és minőségű folyadék: egészségünk szempontjából nagyon fontos, hogy naponta legalább két liter folyadékot elfogyasszunk. Ám amíg nyáron könnyebben vesszük rá magunkat az ivásra, mert a szervezetünk intenzíven kívánja, addig télen már nem ennyire egyértelmű a helyze" - mondja Sárga Diána dietetikus. Ilyenkor a forró teák mellett kiemelkedő szerepet játszanak a folyadékpótlásban a hagyományos étkezés részét képező levesek. A leves azonban jóval több, mint folyadékforrás, hiszen tápláló is, ha értékes tápanyagokat tartalmaz. A levesfogyasztás előnye lehet továbbá, hogy a jóllakottság érzetét kelti, ezáltal csökkentheti az utána elfogyasztott étel mennyiségét és a bevitt kalóriákat.

leves
A jó leves tápanyagokban gazdag és zsírban szegény. Fotó: iStock

Mire figyeljünk?

Az egészséges táplálkozásba sok minden belefér, gyakorlatilag mindent be lehet iktatni a megfelelő időben és mértékben - folytatja a szakember. A levesfőzéshez sem tilos az állati eredetű zsiradék. Mivel azonban ételeink amúgy is nagyobb arányban tartalmaznak állati eredetű zsiradékot, azt szoktam javasolni, hogy a főzéshez részesítsük előnyben a növényi olajokat. Vegyük figyelembe, amiről sokan elfeledkeznek, hogy az energiatartalomban gyakorlatilag nincs különbség: egy evőkanál disznózsír annyi kalóriát tartalmaz, mint ugyanannyi olívaolaj . A különbség az összetételben van: előbbi többnyire telített, még utóbbi telítetlen és többszörösen telítetlen zsírsavakból áll, ami sokkal előnyösebb a szív- és az érrendszer, a keringés és koleszterinszint szempontjából. E tekintetben kakukktojás a manapság rendkívül divatos kókuszzsír, ami bár növényi eredetű, mégis nagyobb arányban tartalmaz telített zsírsavat. Ezért nem javasolt nagy mennyiségben, vagy kizárólag csak ezt használni a főzéshez, annak ellenére sem, hogy alapvetően jól alkalmazható sütéshez-főzéshez, mert magasabb a füstpontja, vagyis az a hőmérséklet, ahol a káros anyagok felszabadulnak. Ha pedig valaki ragaszkodik az olívaolajhoz, akkor mindenképpen a főzéshez valót vásárolja meg, ne az extra szűz változatot, hiszen utóbbit hőkezelés nélkül (pl. saláták készítéséhez) ajánlott felhasználni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Levestörténelem Az ősember még tűznél hevített köveket dobált a hideg vízzel teli sziklamélyedésbe, amiben már ott úszkáltak a tápláló gyökerek, ízletes gumók, színes bogyók és illatos fűszerek. A nagy áttörést a kerámiaedények feltalálása hozta, a növénytermesztés elterjedésével gabonaszemek (búza, árpa, köles, zab) is kerültek a levesbe. A középkorban a királyi lakomák megbecsült része lett, gyakran színezüstből készült tányérból fogyasztották. A 19. században a városokban élő elszegényedett, alacsonyabb társadalmi rétegek tömegeinek eledelévé váltak a gyorsan és olcsón elkészíthető változatok, a 20. század második felétől azonban újra előkelő helyet foglalnak el a gasztronómiában.

Tippek a diétás változatokhoz

  • Alapanyagok: Használjuk bátran a zöldségeket, de igyekezzünk a nagyobb rosttartalmú és alacsonyabb kalóriatartalmú növényeket előnyben részesíteni, például a krumplival szemben a sárgarépát. Fedezzük fel újra a magas rost- és fehérjetartalmú hüvelyeseket, a babot, borsót, lencsét. Törekedjünk rá, hogy a fazékba kevesebb zsírt tartalmazó húsféleségek kerüljenek, használjunk csirke- és pulykamellet vagy sovány sertés- és marhahúst. Mindig távolítsuk el a húsról a látható zsiradékot, és lehetőség szerint szedjük le a szárnyasok bőrét.
  • Zsíros levesek: Ha mégis több zsiradékot használtunk, vagy az ízharmónia kedvéért belefőztük a ragulevesbe a csirkehúsdarabokat a bőrrel együtt, akkor tálalás előtt szedjük le a felszínén összegyűlt zsiradékot.
  • Első lépések: A hagyma és a zöldségek pirításához minél kevesebb olajat, zsiradékot használjunk. 4 fő részére 2 evőkanál olaj elég a hagymához, ügyeljünk rá, hogy alacsony lángon készítsük el, így nem ég meg.

  • Krémlevesek: Krémlevest gyakorlatilag bármiből készíthetünk. A kulcs a sűrítőanyagok és a tejtermékek zsírtartalma. Sűríteni lehet turmixolással, teljes kiőrlésű liszttel, kevés burgonyával vagy főtt csicseriborsóval. A tejszíntől sem kell félni, csupán a zsírtartalmára kell figyelni. Használjunk 8-10 százalékos változatokat. A különböző leveseknek csak a fantáziánk szab határt, próbáljunk ki minél többet a brokkolikrémlevestől a vöröslencse-krémlevesig.
  • Gyümölcslevesek: Elkészítésük érett gyümölcsökből, cukor nélkül, maximum édesítővel lenne optimális. A hozzáadott cukorral való elkészítés nemcsak az energiatartalmat növeli meg, hanem a vércukor hirtelen megemelkedésével is jár, ami erőteljesebb inzulintermelést okoz, ez pedig nem jó, ha valakinek szénhidrát-anyagcserezavara (pl. cukorbetegsége vagy inzulinrezisztenciája) van. Törekedjünk arra, hogy joghurttal, kefirrel vagy alacsonyabb zsírtartalmú tejszínnel, tejföllel készüljenek a fogások.
  • Rántás: A hagyományos rántás helyett - ha a leves jellege engedi - sűrítsünk inkább habarással, hintéssel. A sűrítéshez csak indokolt mennyiségben használjunk lisztet, akkor is lehetőleg zabpehelylisztet, Graham-lisztet vagy teljes kiőrlésűt.
  • Habarás: A habarással készült leveseknél részesítsük előnyben az alacsonyabb zsírtartalmú alapanyagokat (joghurtot, kefirt, zsírszegény, 12 százalékos tejfölt, vagy 8-10 százalékos tejszínt).
  • Levesbetétek: A csipetke, galuska sok esetben meghatározó kiegészítője a hagyományos, magyaros levesnek. Ha ragaszkodunk hozzájuk, akkor figyeljünk oda a mennyiségükre. Készítsük őket magasabb rosttartalmú reformlisztekből. Ezek a termékek ugyanis elnyújtják a felszívódást, kevésbé emelik meg a vércukorszintet, miközben a magasabb rosttatartalom fokozza a telítettségérzést, mivel megduzzad a gyomorban, ráadásul az emésztésre is jó hatással van.
  • Kenyér: A tartalmas leveseket (gulyás-, palóc-, bab- stb.) próbáljuk meg kenyér nélkül fogyasztani.
  • Gulyásleves palacsintával? Igen! Nem kell feltétlenül lemondanunk a megszokott vasárnapi menüről sem. A gulyásleves és a túrós palacsinta vagy túrós rétes kombináció értékes tápanyagokat tartalmaz. A kulcs az, hogy minimális cukorral vagy édesítőszerrel, és lehetőleg reformliszttel készítsük el a második fogást. Ügyeljünk arra, hogy ebben az esetben a levesben ne legyen galuska, és kevesebb burgonyát, viszont több zöldséget tartalmazzon.

A cikk a Nők Lapja Egészségben jelent meg.

Nők Lapja Egészség

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.