Néhány napja adtunk hírt arról, hogy növényvédőszer-maradvány jelenléte miatt visszahívták az egyik nagy áruházlánc sajátmárkás, csomagolt vesebabját. A Rizikometer pedig egy német termékteszt nyomán arra hívta fel a figyelmet, hogy a fűszerpaprikák nagy részét is növényvédőszer-maradékok mérgezik.
Veszélyes és tiltott szer van a fűszerekben
Az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó csapat a német ÖkoTest cikkére hivatkozva azt írta, hogy a szinte minden háztartásban megtalálható fűszerpaprika a növényvédő szerekkel leginkább szennyezett fűszerek egyike. Egy közelmúltbeli termékteszt során ugyanis a paprikaőrlemények csaknem felében magas glufozinátmaradék-szintet és többszörös peszticidszennyeződést mutattak ki.
A legnagyobb aggodalomra a glufozinát jelenléte ad okot, ezt a szert ugyanis már 2019 óta tilos használni az Európai Unióban (EU), károsan hat ugyanis az emberi termékenységre és a magzatokra. Ennek ellenére még mindig jelen van a paprikafűszerekben az említett gyomirtó.
Hogyan kerül növényvédő a fűszerbe?
Mint írták, a fűszerpaprika íze, csípőssége és színe nagyban függ a felhasznált paprikafajtáktól, egy-egy fűszerkeverék előállításához pedig gyakran különböző régiókból származó alapanyagokat is felhasználnak.
Egy adag fűszerben számos termelő alapanyaga keveredik, akik különféle növényvédő szereket használnak. Ez az oka annak, hogy a paprikafűszerekben végül peszticidek sokaságát találjuk” – idézett egy szakértőt a Rizikometer posztja.
A német terméktesztbe bevont 33 paprikaőrleményből végül 13 zárt „nem kielégítő” eredménnyel. A Magyarországon is kapható termékek viszont kivétel nélkül „nagyon jó” minősítést kaptak.
A növényvédő szerek olyan kémiai vagy biológiai anyagok, amelyekkel az ember által kártevőnek minősített élő szervezeteket pusztítják el. A kezelt élelmiszerek elfogyasztása során szervezetünkbe juttatott vegyszerek azonban komoly károkat okozhatnak.