A minőségmegőrzési idő a tartósabb termékeken szerepel, így annak lejárta nem feltétlenül jelenti azt, hogy az élelmiszert ki kell dobni. Elképzelhető, hogy egy-egy ilyen élelmiszer minősége már nem olyan, mint egy frissebb terméké, ám ha bontatlan, sértetlen csomagolásban, a gyártó ajánlásának megfelelően tároltuk és kibontás után a normál termékhez képest nem tapasztalunk számottevő elváltozást - íz, szín, szag és állag tekintetében -, akkor a lejárt minőségmegőrzési idejű termék akár még hetekkel, hónapokkal a lejárati idő után is elfogyasztható. Egy doboz konzerv, vagy egy üveg ásványvíz pedig akár 1 évig is jó lehet még a lejárat után - olvasható a Nébih „lejárati útmutatójában”.
A kávé és a lekvár akár plusz egy évet is kibír
A hiánypótló ajánlásban a szakemberek összegyűjtötték, hogy az egyes, minőségmegőrzési idővel rendelkező termékek lejárat után még mennyi ideig maradhatnak biztonságosan fogyasztható állapotban.
Fontos azonban ismét megjegyezni, hogy ezek az intervallumok csak ajánlások, amelyek kizárólag a minőségmegőrzési idővel (tehát nem fogyaszthatósági idővel!) ellátott, megfelelően tárolt élelmiszereknél tekinthetők irányadónak. Emellett minden esetben egyéni mérleges után lehet csak eldönteni, hogy valóban fogyasztható-e még a termék.
Minőségmegőrzési és fogyaszthatósági idő: nem ugyanaz!
Az élelmiszereinken kétféle lejárati dátumjelöléssel találkozhatunk: minőségmegőrzési idővel és fogyaszthatósági idővel. A fogyaszthatósági idő a romlékony áruk jelölésére szolgál, amelyeknél komoly egészségügyi kockázattal kell számolni, amennyiben a lejárat után elfogyasztjuk azokat. Ezekkel nem szabad kísérletezni, inkább dobjuk ki, még akkor is, ha sajnáljuk elpazarolni az élelmiszert.
A minőségmegőrzési idő ezzel szemben a hosszabb ideig eltartható élelmiszereken található, és azt az időtartamot mutatja, ameddig elvárhatjuk a gyártó által garantált minőséget, például ízt, illatot, színt vagy állagot. Az adott dátum után minőségükből, élvezeti értékükből veszthetnek ezek a termékek, de ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy már nem fogyaszthatók.