„A magyar mezőgazdaság több mint húszmillió ember ellátására képes” – Nagy István agrárminiszter az Indexnek nyilatkozva. Kifejtette, az idén nyári aszályos időjárás rendkívül nehéz helyzetbe sodorta a termelőket. Mindazonáltal a szárazság miatti termésveszteség egyelőre csupán az exportképesség csökkenésével fenyeget, élelmiszerválságtól nem kell tartani az országban. „Egy átlagos évben 5,4-5,6 millió tonna búza terem Magyarországon, idén 3,9 millió tonnát arattunk. Hazánkban emberi fogyasztásra és az állatok takarmányozására egy évben 2,5 millió tonnát használunk fel, tehát még exportra is fog jutni, csak a megszokottnál jóval kevesebb” – mondta el a miniszter.
Kitért rá, nemzetközi szinten már megállt az élelmiszerár-növekedés, miután az aratások időszaka megfékezte a háború okozta dinamikus emelkedést. Nagy mindezek alapján abbéli reményének adott hangot, hogy talán elértük a plafont, még ha drasztikus árcsökkenésre egyelőre nem is mutatkozik reális esély. „Ami végtelenül jó hír, hogy végre megindult Ukrajnából a gabonaszállítás. Tizenhat hajó már elhagyta az odesszai kikötőt. Ez azt jelenti, van esély arra, hogy az a 21 millió tonna, amely Ukrajnában beragadt, helyet talál a világpiacon. Ez csökkenti a gabona iránti éhséget, ami összességében ármérséklő hatással van” – tette hozzá.
Mint azt korábban megírtuk, a kenyér ára idén júliusban közel 60 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, és mostanra átlagosan 670 forintot kell a boltokban hagynunk egy kilogramm kenyérét. A GKI Gazdaságkutató Zrt. szerint ráadásul további drágulás várható, és akár a kilónkénti 800 forintos átlagár sem elképzelhetetlen. „A világpiacon is mennek fel az élelmiszerárak és a nyers termékek árai, így például a búzáé. Másfelől a termelési költségek is folyamatosan emelkednek. Az biztos, hogy legalább 15-20 százalékos emelkedés várható a következő egy évben” – fogalmazott az RTL Klubnak nyilatkozva Molnár László, a GKI vezérigazgatója.