Ismét egy fontos és sokakat érdeklő kérdéssel fordultak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (Nébih). Ezúttal arra volt kíváncsi az egyik levélíró, hogy vajon tényleg meg kell-e mosni a húsokat a konyhai feldolgozás előtt. A szakértők válaszát a Nébih Facebook-oldalán olvashatod el teljes terjedelmében, de az alábbiakban mi is összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat a témáról.
Meg kell mosni a húst?
Az élelmiszerbiztonsági szakemberek úgy vélik, hogy a fenti kérdésre nagyon egyszerű a válasz: nem. A lemosás ugyanis – a tévhittel ellentétben – a kórokozók nagy részét nem tünteti el a hús felületéről, csupán tovább növeli a keresztszennyeződések kockázatát. „Inkább a kezünket kellene alaposan megmosni a csirkehús helyett” – hívták fel a figyelmet a Nébih szakértői.
A szakemberek tájékoztatója szerint a kórokozók könnyen vándorolnak az ember kezéről a konyhai eszközökre és vissza – ezt nevezzük keresztszennyeződésnek. Mivel ez az otthonainkban is élelmiszerbiztonsági kockázatot jelent, kiemelt figyelmet kellene szentelni a megelőzésére. Sokan nem tudják, de az élelmiszereredetű megbetegedések csaknem feléért a háztartások nem megfelelő higiéniai szokásai (például a kézmosás hiánya) és nem biztonságos élelmiszerkezelési gyakorlatai (például a hús megmosása vagy a már felengedett ételek újrafagyasztása) felelősek.
Ezeket viszont tényleg jó lenne betartani
A Nébih szerint tehát a hús megmosását jobb lenne elhagyni. Az alábbi tanácsokat azonban valóban fontos lenne megfogadni:
- Az előkészítendő nyers húsról papírtörlővel itasd le a húslét!
- A nyers baromfihúst mindig 0 és 4 Celsius-fok közötti hőmérsékleten tárold, a többi élelmiszertől elkülönítve.
- A nyers hús feldolgozásához külön vágódeszkát és kést használj!
- Mindig moss kezet, miután nyers hússal dolgoztál!
- A keresztszennyeződések hatékonyabb elkerülése érdekében a főzés során először a zöldségeket és a többi alapanyagot készítsd elő – a nyers húst hagyd legutoljára!
- Ügyelj az alapos hőkezelésre! A hús belsejének is legalább 2 percen át minimum 75 fokosnak kell lennie.