Az Amerikai Rákkutató Szövetség nemrégiben megrendezett 10. nemzetközi konferenciáján közzétett eredmények szerint a fiatal felnőttek testsúlya és az étrend összefüggésben áll a non-Hodgkin limfóma kockázatával.
"A non-Hodgkin limfóma okait kevéssé ismerjük, és sajnos a betegség megelőzésével illetve kockázatának csökkentésével kapcsolatban sem tudunk sokat" - nyilatkozta Kimberly Bertrand, a Harvard Orvostudományi Egyetem kutatója. Most azonban a korábbi adatok elemzése alapján Shumin Zhang és munkatársai pozitív összefüggést mutattak ki a non-Hodgkin limfóma és a transzzsírok fogyasztása között, valamint fordított összefüggést a betegség és a zöldségfogyasztás között. Bertrand kutatócsoportja azzal bővítette ki ezt az elemzést, hogy az elhízás, az étrendi zsírok egyes típusai és a zöldség-gyümölcs összefüggését vizsgálta a non-Hodgkin limfóma (NHL) kockázatával.
Eredményeik azt mutatták, hogy a fiatal felnőttkori elhízás (18 és 21 év között) összefüggésben áll az NHL későbbi kialakulásának kockázatával. A legalább 30-as testtömeg-indexszel rendelkező férfiak esetében 64 százalékkal magasabb volt az NHL kialakulásának kockázata, mint a soványak esetén. Az elhízott nők esetében 19 százalékkal volt magasabb a kockázat.
Bár a teljes és a specifikus étrendi zsírok nem álltak összefüggésben az NHL kockázatával, az eredmények arra utaltak, hogy a legtöbb transzzsírt fogyasztó nőkben statisztikailag nem szignifikáns mértékben magasabb az NHL általános kockázata. Azt is kimutatták, hogy a naponta legalább négy adag zöldséget fogyasztó nőkben 16 százalékkal alacsonyabb az NHL kialakulásának kockázata, mint azokban, akik napi két adagnál kevesebbet fogyasztanak.
"Eredményeink arra utalnak, hogy a testsúly és az étrend módosítható kockázati tényezők lehetnek az NHL esetében" - foglalta össze a kutatást Bertrand.
Végül egy animáció magáról a betegségről:
Animáció: HáziPatika.com