Néhány éve megfigyelhető már a nyugati országokban a glutén- és laktózmentes élelmiszerek iránti növekvő kereslet. A tengerentúlon már 2014-ben kimutatták, hogy háztartások 11 százaléka vásárolt Index. A lap szerint a trendet a hazai piac is követi, a legnagyobb hazai élelmiszer-áruházláncok forgalmában 25-30 százalékkal nőtt a gluténmentes ételek eladása, és csaknem duplájára emelkedett a laktózmentes termékeket vásárlók száma. A fejekben sokszor összemosódik a "mentes" és az "egészséges" kifejezés, de vajon tényleg tehetünk-e egyenlőségjelet a két fogalom közé?
Génjeinkben van, hogy ihatunk-e tejet
A tejben lévő tejcukrot, vagyis laktózt a laktáz nevű enzim bontja le olyan egyszerűbb cukormolekulákká, amely a szervezetünkben is felszívódhat. Emlősök esetében a szoptatás ideje alatt van szükség erre az enzimre, ezt követően a szervezet fel is hagy annak termelésével. Körülbelül 7500 évvel ezelőttig az ember is ugyanezen elven működött, egy génmutációnak köszönhetően azonban a laktáz termelése a későbbiekben sem hagy már alább a szervezetünkben, így a tejet felnőttként is el tudjuk fogyasztani. Ez a mutáció nem terjedt el mindenhol - főként Európában domináns, az itt élő emberek 90 százalékára jellemző, Kelet-Ázsiában azonban elenyésző számban fordul csak elő. Ha nem a laktáz bontja le a laktózt, akkor a vastagbélben lévő baktériumok teszik, ezek azonban cukrok helyett zsírsavakká és hidrogénné alakítják át, amely haspuffadást és híg székletet eredményez.
Ennek elkerülése végett kapható a hazai boltok polcain is laktózmentes tej. Ennek a neve ugyanakkor megtévesztő, mert nem vonják ki a termékből a laktózt, csak beleteszik a lebontásához szükséges laktázt. A hagyományos tejnél tehát nem tartalmaz több vitamint, vagy kevesebb zsírt, csupán az egyetlen plusz enzim a különbség a két termék között. A laktózmentes tej tehát nem számít egészségesebbnek.
Népszerűek lettek az alternatívák is, egyre többen keresik például a szója-, rizs-, kókusz- és mandulatejeket, amelyek 7-900 forintos literáron mozognak. Tudni kell azonban, hogy egy liter mandulatejben valójában alig pár deka mandulának megfelelő tápanyag van, minden más víz és adalékanyag, a tej egyik nagyon fontos összetevőjét, a kalciumot például mindig utólag rakják bele, és fehérjetartalma is alacsonyabb. Legfőbb erénye a laktózmentessége lehet, ami viszont egy egészséges ember szervezetére semmilyen bizonyított pozitív hatással nincsen.
A gluténérzékenység szerencsére ritkább (körülbelül a lakosság 1 százalékát érinti), viszont jóval bonyolultabbá teszi az ebben szenvedők étkezését, hiszen a glutén számos alapvető élelmiszerünkben megtalálható. Bizonyos kutatások szerint az emberek 30 százaléka a gluténfogyasztás elhagyásában látja az egészséges életmód kulcsát. A jelenlegi tudomásunk szerint ugyanakkor a gluténmentes étkezés semmilyen pozitív egészségi hatással nem jár azok számára, akik nem gluténérzékenyek. Sőt: ezen termékekben a hagyományosokhoz képest jellemzően kevesebb a B-vitamin, a kalcium, a vas, a cink, a magnézium és a rostok. Az egészséges táplálkozás kulcsa tehát nem a gluténmentes sütemény habzsolása, hanem a mértékletes fogyasztás - írja a lap.
Forrás: Index