Ha rendszeresen eszünk chilit, erős paprikát, akkor blokkoljuk testünk fájdalomérzetért felelős rendszerét, így hosszabb ideig élhetünk - írja a brit lap, a Daily Mail.
Az étkezési tanács egérkísérleteket követően született. A kísérletekben blokkolták a fájdalomérzetért felelős, agyba eljutó jeleket. Azok az állatok, amelyek nem voltak képesek a TRPV1 nevű fehérje termelésére, akár 14 százalékkal is hosszabb ideig éltek. Sőt nemcsak tovább, hanem egészségesebben is éltek. Ritkábban betegedtek meg rákban, és a memóriájuk is lassabban romlott.
A kalóriák elégetéséhez nem volt szükségük annyi mozgásra, és az idősebb korban egyre több nehézséget okozó cukorlebontás is könnyebben, fiatalosabban ment nekik. Ezzel a Cell című szaklapban megjelent tanulmány szerint a cukorbetegség kockázata csökkent az esetükben.
A Kaliforniai Egyetem kutatója, Andrew Dillin azt feltételezi, hogy mindez az embereknél is hasonlóan működhet. A fájdalomreceptort és az agyba jutó fájdalom "útvonalát" blokkolva nemcsak fájdalomcsillapítást érhető el, hanem meghosszabbítható az élettartam, miközben az anyagcsere is egészségesebb lehet, különösen a cukorbetegség és az elhízás esetében. Amikor az emberek idősebbek lesznek, egyre több fájdalomról számolnak be, ami talán összefügghet az öregedéssel is.
A kísérlet során a genetikailag módosított egereket megfosztották attól a képességüktől, hogy TRPV1-t tudjanak termelni. Dillin professzor szerint ugyanezt a való életben a kapszaicin rendszeres fogyasztásával érhetjük el. Ezzel megelőzhetjük az időskori anyagcsere-betegségeket, ami hosszabb élettartamra nyújt kilátásokat. Az egyes paprikák kapszaicin-tartalmáról a kokain esetében a halálos dózist ugyanis megváltoztatja. Kapszaicint nemcsak a kaliforniai rendőrök használnak: ilyen anyag könnygázban is előfordul.