Milyen az etikusan előállított tej?
"Etikusan előállított" tejet és sajtot állítanak elő több skót gazdaságban is, amelyben úgy nevelik az állatokat, hogy a borjakat nem szakítják el már születésükkor az anyatehenektől. A gazdaságok állítása szerint így kevesebb stressz éri az állatokat, így hosszabb élettartamúak és egészségesebbek lehetnek - írja a BBC értesüléseire hivatkozva az Agrarszektor.hu .
A hagyományos módszerektől eltérően készül a sajt és a tej egy dél-nyugat-skóciai tejtermelő gazdaságban, ahol a borjakat az anyjukkal együtt hagyják, így az anyaállatok folyamatosan táplálhatják a kicsiket. A legtöbb gazdaságban a megszokott gyakorlat általában eltér ettől, hiszen a fiatal állatokat már születésükkor elválasztják az anyatehenektől, hogy a felnőtt állatokat naponta két vagy három alkalommal is meg tudják fejni.
Stresszmentes üzemet alakítanak ki
A skót gazdaság részben azért változtatott az állattartási feltételeken, mert egyre több kritika éri az intenzív tejtermelőket. Ezért ökológiailag megbízhatóbbnak tartott, az állatok és a gazdaság dolgozói számára is kevésbé stresszmentes üzemet akartak kialakítani, és ezzel másoknak is mintát mutatni. Habár így kevesebb tejet nyernek, az állatok szerintük hosszabb élettartamúak és egészségesebbek lehetnek, ezért például kevesebb antibiotikumra és vásárolt takarmányra lehet szükségük, miközben a borjak is gyorsabban nőnek.
A tejtermelői tapasztalatok szerint ugyanakkor az átállás költséges és hosszú folyamat. Ennek ellenére az Egyesült Királyságban egyre több gazdaság használja már az etikusabbnak nevezett megközelítést - bár e módszer komoly jövedelmezőségi aggályokat is felvethet.