A fruktóz felszívódása normálisan a vékonybélből történik, emésztési zavarban azonban a fel nem szívódott gyümölcscukor továbbhalad a vastagbélbe, ahol a baktériumok használják fel. A vastagbélben található baktériumok rövid szénláncú zsírsavakat és hangyasavat szintetizálnak, amelyek a bélnyálkahártyát irritálhatják, gyulladást okozhatnak. Emellett még gázok (hidrogén) képződnek. Ezek összessége vezet a jellegzetes emésztőrendszeri tünetekhez, mint gázképződés , hasi fájdalom, hasi görcsök, laza széklet vagy hasmenés.
Számtalan betegséget jelezhetnek
A tünetek erőssége betegenként eltérő, és tulajdonképpen számtalan betegségre utalhatnak, így a laktóz-intolerancia vagy a gyulladásos bélbetegségek tünetei is lehetnek. Lényeges tehát, hogy az orvos zárja ki az egyéb betegségeket és diagnosztizálja - hidrogénkilégzési teszttel - a gyümölcscukor emésztési zavarát.
A répacukor felszívódása gyorsabb és jobb, mint a szabad formában lévő fruktózé, így az emésztési zavarban elsősorban a nagy mennyiségű (több, mint 50 g/nap) szabad fruktóz fogyasztása okoz tüneteket. Glükózzal együtt, vagy szacharózként fogyasztva a fruktóz által okozott tünetek enyhébbek. Számos megfigyelés van arra vonatkozólag is, hogy a fruktóz felszívódását lassítja, így a tüneteket fokozza a szorbit és egyéb cukoralkoholok (mannit, lactit, xilit, eritrit, isomalt, maltit) jelenléte. A glükóz, a galaktóz és néhány aminosav jelenléte viszont gyorsítja a fruktóz felszívódását, enyhítve a tüneteket.
Hogyan kezelhető?
A kezelés lényege, hogy csökkentsük az étrend fruktóztartalmát, miközben változatos és kiegyensúlyozott marad. Semmi esetre sem javasolt a nyers zöldségek, gyümölcsök teljes elhagyása, hiszen a szükséges élelmi rostot, vízben oldódó vitaminok többségét csak ezek fogyasztásával tudjuk megfelelő mennyiségben bevinni. A tolerálható gyümölcscukor-mennyiséget igyekezzünk friss zöldséggel és gyümölcscsel elfogyasztani, az egyéb magas fruktóztartalmú élelmiszereket pedig kerüljük.
Teljes mértékben zárjuk ki az étrendünkből a mézet (35 gramm fruktóz és 29 gramm glükóz van 10 dekagrammban), az aszalt és a kandírozott gyümölcsöket, a dzsemeket, lekvárokat, a szörpöket, nektárokat, leveket, smoothie-kat, a befőtteket, gyümölcskoncentrátumokat. Hasonlóan tilos a fruktózzal, kukoricasziruppal, glükóz-fruktóz sziruppal, invert- és izocukorral, szorbittal és egyéb cukoralkoholokkal édesített élelmiszeripari termékek (reggelizőpelyhek, müzlik, müzliszeletek, csokoládék, édesipari termékek, üdítőitalok) fogyasztása.