Főzéshez a legjobb
A pisztáciából nyert olaj egészségesebb a főzéshez, mint bármely más zsiradék. Amellett, hogy javítja az általános egészségi állapotot, a bőrt is hidratálja és megakadályozza kiszáradását.
Koleszterin- és vérnyomáscsökkentő
A Pennsylvaniai Egyetem legutóbbi tanulmánya szerint a pisztácia fogyasztása segít minimalizálni a stressz élettani hatásait. Vizsgálatuk alapján a koleszterin- és vérnyomás-problémákkal küzdő páciensek, akik 30-60 gramm pisztáciafélét fogyasztanak egy nap, jelentősen csökkenthetik koleszterin- és a vérnyomásszintjüket is.
Mégsem dióféle?
Érdekes tény, hogy a pisztácia nem mogyoró- vagy dióféle, hanem valójában egy gyümölcs magja, amelynek húsát a feldolgozás során eltávolítják. Az egyetlen oka, hogy sokan a diófélék közé sorolják, hogy pisztácia a kesudió távoli rokona.
Uralkodói csemege
A legenda szerint Sheba királynője a pisztáciát királyi ételnek nyilvánította, ezért csak az uralkodóknak engedélyezte fogyasztását. A királynőn kívül Nabukodonozor babiloni király is szenvedélyesen rajongott a pisztáciáért, és még híres függőkertjébe is ültetett belőle.
Színezett magvak
A pisztácia héjának természetes színe valójában zöld, de gyakran úgy teszik vonzóbbá a fogyasztók számára, hogy befestik a magokat. Az Egyesült Államokban például általában vörösre színezik a pisztáciát, hogy a vevők elől elfedjék a magvak tökéletlenségeit.
Gazdag antioxidánsforrás
A pisztácia az egyik leggazdagabb antioxidánsforrás , és E-vitamin-. valamint karotintartalma is jelentős, melyek szintén segítségünkre vannak a szabadgyökök elleni küzdelemben. A rendszeres pisztáciafogyasztás csökkentheti a rákos megbetegedések kockázatát és az immunrendszer működését is növelheti.
Csak mértékkel!
A pisztácia fogyasztása azért is rendkívül egészséges, mert csökkenti a rossz LDL- és növeli a jó HDL-koleszterin szintjét a véráramban. Viszont a pisztáciát érdemes mértékkel fogyasztani, hiszen energiában is gazdag: 10 dkg a magvakból csaknem 550 kalóriát tartalmaz.
Fogfehérítő kéreg
Évszázadokon át nemcsak a pisztácia magot, hanem a pisztáciafa kérgét is rágcsálták az emberek. A köztudatban ugyanis az a felfogás élt, hogy a kéreg rágása fehéríti és tisztítja a fogakat, illetve frissíti a leheletet.
Hosszan eltartható
A pisztácia nagy népszerűségnek örvendett a korai felfedezők és kereskedők körében is: a Kínából a nyugati országokba utazók gyakran vitték magukkal útjaikra, mivel tisztában voltak magas tápértékével, és hosszan tudták tárolni anélkül, hogy romlásnak indult volna.
Forrás: halehearty.com