A chips hosszú évtizedekkel ezelőtt indult el világhódító útjára: jövőre lesz 165 éve, hogy először felszolgálták egy amerikai étteremben - igaz, akkor még köretként. A múlt század negyvenes éveitől többféle ízben is forgalmazni kezdték az addig csak sózottan kapható burgonyaszirmokat, és azóta egyre nagyobb a népszerűségük. Köztudott, hogy nem a legegészségesebb élelmiszerek egyike - a Nébih Szupermenta most szakemberrel beszélgetett el arról, hogy mennyire káros a rendszeres fogyasztása.
Alig fogyasztjuk, mégis hízunk
A TÉT Platform Egyesület közelmúltban végzett kutatása szerint a megkérdezettek a chipset gondolták legkevésbé az egészséges étrend részének: ötfokú skálán elért 1,3-es átlaga messze elmarad az utolsó előtti keksz és nápolyi 1,9-es pontszámától. A magyarokat is sújtó, nagyarányú elhízás mögött viszont elsősorban nem ez az élelmiszer áll: mi magyarok ugyanis évente és fejenként mindössze 40 dkg chipset fogyasztunk, amit érdemes összevetni az amerikaiak 8 kg-os adatával. Európában is az utolsó előtti helyen vagyunk ezzel, mindössze Bulgária van mögöttünk, és a listát vezető svédek évi 3 kilogrammos fogyasztásától is messze elmaradunk. Ez azt is jelenti, hogy egy átlagos felnőtt energiafogyasztásának mindössze 0,2-0,3 százalékát teszi ki a chips.
A chipsek valóban energiadús élelmiszerek, és kerülni kell a túlzott fogyasztásukat - ritkábban és mértékkel azonban ehetjük ezeket. Antal Emese dietetikus, szociológus, a TÉT Platform vezetője szerint próbáljunk meg minél kevesebb chipset elropogtatni egyszerre: "A legjobb, ha legfeljebb hetente egyszer eszünk chipset, és akkor se lépjük túl a 30 grammot. Érdemes megnézni a csomagolást, mert a legtöbb zacskón megtalálható a benne lévő adagok száma, a tápértékeket pedig mint minden előre csomagolt élelmiszeren, ezeken is megtalálhatjuk" - mutatott rá a szakember.
A chipsfogyasztásra különösen a gyermekek esetén érdemes figyelni, két okból is: az egyik a magas kalóriatartalom, hiszen ők nehezen tudják a mértéket betartani, így könnyen túlsúlyhoz vezethet a nassolás. A másik pedig az úgynevezett akrilamid , amely a szénhidráttartalmú alapanyagokban keletkezik hő hatására, hosszú távú és jelentős mértékű fogyasztása pedig állatkísérletek szerint hozzájárulhat a tumoros betegségek kockázatának növekedéséhez - magyarázta Antal Emese.
Miért érezzük ennyire sósnak?
A chipsek nem tartoznak a sószegény élelmiszerek közé, sótartalmuk azonban nem különbözik lényegesen a kenyérétől. De akkor mitől érezzük ennyire sósnak a chipseket? Nos, a titok nyitja a felület: a burgonyaszirmok nagy felülete egyenletesen van megszórva fűszerekkel, az apró sókristályok ízét így pedig erősebben érezzük, miként a többi ízesítőt is.
Minden nemzetnek van két-három kedvenc ízesítése is: ezek általában az összfogyasztás 80 százalékát teszik ki. Míg a németek a "magyaros" ízesítést, azaz a paprikás chipset kedvelik leginkább, Magyarországon a hagymás-tejfölös áll a dobogó legmagasabb fokán. A sajtos a második legkedveltebb, a hagyományos sós mindössze a harmadik.