Ennek hatására a házi kedvencek vércukorszintje veszélyesen lezuhan, emellett a tünetek lehetnek a hányás, általános gyengeség, koordinációzavar és járásproblémák, de akár rohamok is. A xilitol az ember szervezetében nem vált ki ilyen hatást, de a négylábúak esetében sokkal veszélyesebb, különösen, mivel rengeteg termék tartalmazza, amihez a kutya könnyedén hozzáférhet.
Gyakorlatilag szinte bármi tartalmazhat édesítőszert, azaz xilitet, a cukormentes rágógumik és cukorkák, csokoládék, sütemények és pékáruk, rágható étrend-kiegészítők, mogyoróvaj és a fogkrém is. Tehát nem könnyű feladat a kutyát xilitmentes környezetben nevelni, de muszáj mindent megtenni, hogy az eb lehetőleg ne férjen hozzá.
Sarah Pratt állatorvos szerint kórházukban gyakran kezelnek olyan kutyát, aki valószínűleg xilitmérgezést kapott, igaz, pontos diagnózist nehéz felállítani. A doktornő szerint a legveszélyesebbek a rágógumik, amik kicsik, könnyen leesnek a földre, gyakran úgy, hogy az ember észre sem veszi.
A xilitol-mérgezésben megbetegedett kutyák kezelése nem csak hosszú, de drága eljárás is. Közvetlen ellenszere nincs, folyamatos felügyelet alatt kell tartani az állatokat, és szükség esetén szacharint és dextrózt kell szervezetükbe juttatni, néha napokon keresztül, hogy életben maradhassanak. Ráadásul rossz hatással van az ebek májára a folyamat, ami akár májelégtelenséghez is vezethet.
Forrás: macon.com