A The Lancet of Public Health című szaklapban jelent meg annak a kutatásnak az eredménye, amelyet több mint 15 000 ember bevonásával készítettek, akik kérdőíveket töltöttek ki arról, hogy milyen ételeket, illetve mennyi ételt fogyasztanak napi szinten. Az így megszerzett információkat vizsgálva a kutatók ki tudták számolni, hogy mennyi az átlagos napi kalóriabevitelük, és hogy az általuk fogyasztott ételek milyen mennyiségben tartalmaznak szénhidrátokat, fehérjéket és zsírokat.
A mérsékelt szénhidrátfogyasztás a legkedvezőbb
A kutatásban résztvevők életmódját csaknem 25 évet át kísérték figyelemmel, és arra jutottak, hogy akik mérsékelt mennyiségű (a napi kalóriabevitelük 50-55 százalékát jelentő) szénhidrátot fogyasztottak, átlagosan 4 évvel tovább éltek, mint akik nagyon kevés szénhidrátot (a napi kalóriabevitelük 30 százalékát, vagy annál kevesebbet) vittek be.
Kutatások alapján a mérsékelt mennyiségű szénhidrátot fogyasztók 2 évvel tovább éltek átlagosan, mint azok, akik hagyományos szénhidrátszegény étrendet (a napi kalóriabevitel 30-40 százaléka szénhidrát) követtek. Ebből arra a következtetésre jutottak, hogy az extrém kevés szénhidrátbevitelt előíró diéták, mint például a ketogén diéta hosszú távon szó szerint megrövidíthetik az életet.
Túlzásba vinni sem egészséges
Az eredmények azt is kimutatták, hogy a szénhidrátbevitel túlzásba vitele sem jó ötlet - akik napi kalóriabevitelük 65 (vagy több) százalékát fedezik szénhidrátból, átlagban 1 évvel élnek rövidebb ideig, mint a mérsékelt mennyiségű szénhidrátot fogyasztók. Kiderült továbbá, hogy akik a szénhidrátszegény diétán belül sok növényi eredetű fehérjét fogyasztanak, azoknál némileg csökkent a korai halálozás esélye.
Forrás: prevention.com