Európai és egyesült államokbeli kutatók is felemelték szavukat az Egészségügyi Világszervezet (WHO) új iránymutatás-tervezete ellen, amely szerint a napi kalóriabevitelünk kevesebb mint 10 százalékát (150-250 kalóriát) lenne ajánlott telített zsírok elfogyasztásával bevinni a szervezetünkbe.
Miért nem jó a drasztikus csökkentés?
A módosítást ellenző tudósok szerint - a telített zsírok kockázatai ellenére - semmiképp sem lenne jó öltet drasztikusan lecsökkenteni vagy esetleg teljesen mellőzni a telített zsírokat tartalmazó ételek fogyasztását. Ezekből ugyanis számos értékes tápanyaghoz jutunk: vitaminokat, ásványi anyagokat, rostot, fehérjéket, vasat és cinket viszünk be szervezetünkbe a fogyasztásukkal.
Ráadásul a telített zsírok forrásai, vagyis a tojás, a tejtermékek, az étcsokoládé és a húsok helyett egyre több olyan termék jelenik meg a boltok polcain, amelyek transzzsírokat tartalmaznak. Ezek pedig a telített zsíroknál sokkal károsabbak ránk nézve. Az utóbbi években több százezer haláleset köthető a fokozott fogyasztásukhoz.
A tudósok közül a legtöbben azzal értenek egyet, hogy bármit részesítünk is előnyben, tartsuk szem előtt a mértékletesség elvét. Fogyasszunk sok friss zöldséget, gyümölcsöt, diófélét, magvakat és olívaolajat, illetve minél kevesebb feldolgozott élelmiszert, süteményt, kekszet és egyéb édességet. Emellett ne hanyagoljuk el a rendszeres testmozgást se - szívünk hosszútávon hálás lesz érte!
Forrás: dailymail.co.uk