A kávé fogyasztása egyfajta szertartás, és sokaknak hozzátartozik a napi rutinjához. Azonban a kávé egészségre gyakorolt hatásait illetően igencsak megoszlanak a vélemények. A jelenlegi táplálkozási útmutatók szerint fogyaszthatunk kávét, de csak mértékkel.
Kávéfogyasztás és <a href="https://www.wellnesscafe.hu/Root/Sites/WellnessCafe/wellness/2012-08/Novelheti-a-szivbetegsegek-kockazatat-a-vercsoport" target="_blank">szívbetegségek</a>
Korábbi kutatások szerint több krónikus betegség így a szívbetegségek kialakulásának hátterében is a túlzott kávéfogyasztás állhat, ezért több vizsgálatot is elvégeztek ebben a témában. A kutatások eredményei viszont bebizonyították, hogy a koffeinfogyasztás nem növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, sem a koleszterinszintet, és szívritmuszavart sem okoz.
Ugyanakkor a nagymértékű kávéfogyasztás összefüggésbe hozható olyan más tényezőkkel, melyek befolyásolják a szívbetegségek kialakulásának kockázatát, mint például dohányzás, fizikai inaktivitás, alkohol, telített zsírsavak fogyasztása, stresszes életkörülmények.
A koffeinre érzékeny embereknél megfigyelhető, hogy kávéfogyasztás után megemelkedik a vérnyomásuk, bár a laboratóriumi vizsgálatok nem tudták kimutatni a kávé vérnyomást fokozó hatását.
Antioxidáns hatás
A kávéban számos előnyös hatású anyagot találunk, ezek közé tartozik például a klorogénsav, amelyről kimutatták, hogy a kávésav mellett erős antioxidáns, vagyis szabadgyökfogó hatással bír. A világosra vagy közepesre pörkölt kávéban ugyan csökken a klorogénsav-tartalom, mégis a pörkölés hatására a kávébab antioxidáns kapacitása jelentős mértékben növekedik.
Összegezve
Összességében elmondható tehát, hogy a kávé, a többi hasonló italnál nagyobb antioxidáns kapacitással rendelkezik a benne található anyagok, valamint a pörkölés során keletkező anyagok hatására, így mértékletes fogyasztása hozzájárul egészségünk megőrzéséhez.
Forrás: Európai Élelmiszer Információs Bizottság