Mégsem káros a kávéfogyasztás?

A kávéfogyasztás sokunk számára elengedhetetlen eleme a mindennapoknak. Mivel ilyen mértékben részese életünknek, ezért több kutatás vizsgálta a kávé, vagyis a koffein egészségügyi hatását szervezetünkre.

A kávé fogyasztása egyfajta szertartás, és sokaknak hozzátartozik a napi rutinjához. Azonban a kávé egészségre gyakorolt hatásait illetően igencsak megoszlanak a vélemények. A jelenlegi táplálkozási útmutatók szerint fogyaszthatunk kávét, de csak mértékkel.

Kávéfogyasztás és <a href="https://www.wellnesscafe.hu/Root/Sites/WellnessCafe/wellness/2012-08/Novelheti-a-szivbetegsegek-kockazatat-a-vercsoport" target="_blank">szívbetegségek</a>

Korábbi kutatások szerint több krónikus betegség így a szívbetegségek kialakulásának hátterében is a túlzott kávéfogyasztás állhat, ezért több vizsgálatot is elvégeztek ebben a témában. A kutatások eredményei viszont bebizonyították, hogy a koffeinfogyasztás nem növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, sem a koleszterinszintet, és szívritmuszavart sem okoz.

Ugyanakkor a nagymértékű kávéfogyasztás összefüggésbe hozható olyan más tényezőkkel, melyek befolyásolják a szívbetegségek kialakulásának kockázatát, mint például dohányzás, fizikai inaktivitás, alkohol, telített zsírsavak fogyasztása, stresszes életkörülmények.

Fotó: Shutterstock
Fotó: Shutterstock

A koffeinre érzékeny embereknél megfigyelhető, hogy kávéfogyasztás után megemelkedik a vérnyomásuk, bár a laboratóriumi vizsgálatok nem tudták kimutatni a kávé vérnyomást fokozó hatását.

Antioxidáns hatás

A kávéban számos előnyös hatású anyagot találunk, ezek közé tartozik például a klorogénsav, amelyről kimutatták, hogy a kávésav mellett erős antioxidáns, vagyis szabadgyökfogó hatással bír. A világosra vagy közepesre pörkölt kávéban ugyan csökken a klorogénsav-tartalom, mégis a pörkölés hatására a kávébab antioxidáns kapacitása jelentős mértékben növekedik.

Kávé és terhesség Terhesség alatt a kávéfogyasztás nem ajánlott, ugyanis a nagymértékű koffein koraszülést, esetleg vetélést okozhat. Ha ezt még dohányzás is tetézi, még nagyobb lehet a kockázati tényező. Ezek a kávéban található antioxidánsok különleges szerepet töltenek be étrendünkben, ugyanis hozzájárulhatnak a daganatos betegségek, a 2-es típusú cukorbetegség, a gyulladásos- és a májbetegségek kockázatának csökkenéséhez is. Erre enged következtetni az az eredmény is, amely szerint a rendszeres kávéfogyasztás összefüggésbe hozható az Alzheimer- és Parkinson-kór megelőzésével is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Összegezve

Összességében elmondható tehát, hogy a kávé, a többi hasonló italnál nagyobb antioxidáns kapacitással rendelkezik a benne található anyagok, valamint a pörkölés során keletkező anyagok hatására, így mértékletes fogyasztása hozzájárul egészségünk megőrzéséhez.

Forrás: Európai Élelmiszer Információs Bizottság

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.