Mélyhűtő-kisokos: így lesz biztonságos a kiolvasztás

Ha hosszan, minőségromlás nélkül szeretnénk tárolni a megvásárolt élelmiszereket vagy a már elkészült fogás maradékát, a legjobb, ha helyet szorítunk neki a mélyhűtőben. De vajon tisztában vagyunk azzal, mire érdemes odafigyelni a kiolvasztásuknál? A fagyasztott ételek kiengedésének és felhasználásának is megvannak az élelmiszerbiztonsági szabályai, amiket érdemes szem előtt tartani, ha szeretnénk elkerülni egy esetleges ételmérgezést.

Elég, ha kikapjuk a fagyasztóból , ami kell, kitesszük a konyhapultra, és a délutáni főzésnél már használhatjuk is - gondolják a legtöbben, ám ez nem a legjobb ötlet. Ha a fagyasztott étel több mint 2 órán át van szobahőmérsékleten, akkor könnyen elszaporodhatnak benne a baktériumok. Épp ezért a kiolvasztás legbiztonságosabb módja, ha a mélyhűtőből a sima hűtőszekrénybe helyezzük át az ételt. Így ugyan többet kell várnunk arra, hogy a kiengedett alapanyagot felhasználjuk, cserébe a hűtőszekrényben kiolvadt marha- és szárnyashúst, valamint a tengeri herkentyűket 1-2 napig biztonságosan tárolhatjuk, a steakek és a sertéshús elkészítésével pedig akár 3 napot is várhatunk.

Mélyhűtött élelmiszerek: erre figyeljünk A mélyhűtő nagyszerű dolog, hiszen hosszú ideig tárolhatunk benne különféle élelmiszereket anélkül, hogy megromlanának. A fagyasztott ételek kiengedésének és felhasználásának azonban megvannak a maga élelmiszer-biztonsági szabályai, amelyeket nagyon fontos, hogy minden esetben betartsunk. Kattintson a részletekért!

A forró víz nem jó ötlet

Ha gyorsabb megoldásra vágyunk, használjuk a mikrohullámú sütő kiolvasztó programját, előtte azonban győződjünk meg róla, hogy eltávolítottuk az élelmiszer csomagolását, és mindig hőálló tálra helyezzük azt. Ez esetben fontos, hogy a mikróban kiengedett ételt azonnal használjuk is fel!

Nem mindegy, hogyan olvasztjuk ki a fagyasztott élelmiszert. Fotó: Getty Images
Nem mindegy, hogyan olvasztjuk ki a fagyasztott élelmiszert. Fotó: Getty Images

A forró víz segítségével való gyors kiolvasztás csábító lehet, ám ez az egyik legkevésbé biztonságos módszer. Egyrészt így az étel hamar olyan hőfokúra melegszik, ami segíti a baktériumok elszaporodását, másrészt például a húsfélék hamarabb elkezdhetnek megfőni, mint azt szeretnénk. Egy fokkal jobb megoldás a hideg víz - még ez is gyorsabb, mint a hűtőszekrényben olvasztás, ám kicsit több erőfeszítést igényel. A légmentesen csomagolt élelmiszert tegyük egy tál hideg vízbe úgy, hogy ellepje, majd félóránként cseréljük rajta a vizet. Az így kiolvasztott ételre is igaz a mikrós szabály: a kiengedés után azonnal főzzük meg!

A cikk eredetileg a Nők Lapja Egészség 2020. áprilisi számában jelent meg.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Nők Lapja Egészség

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.