A penész tartalmazhat mérgező anyagokat, amelyek akár komolyabb tüneteket és egészségügyi problémákat is okozhatnak. Megjelenhet például hányinger, hányás vagy hasmenés, súlyosabb esetben pedig akár májkárosodás is kialakulhat. Az egyébként több dologtól - például az immunrendszer állapotától vagy az életkortól - is függhet, hogy kinek milyen tünetei lesznek a penésztől. A BrightSide gyűjtése alapján bemutatjuk, milyen problémákra számíthatunk.
Rák a penésztől?
A leginkább mérgező anyag, ami a penészben található, az úgynevezett aflatoxin, amelynek rákkeltő hatása is van. Ám szerencsére nem minden penészes ételen termelődik ez az anyag, leginkább a mogyorón és a kukoricán gyakori.
Ételmérgezésünk lehet
Az ételmérgezéses tüneteket a penészben lévő baktérium váltja ki. A penész ugyanis önmagában nem annyira veszélyes, és kicsi az esélye, hogy megbetegszünk tőle, a baktériumoktól viszont kialakulhat hányinger, hányás és hasmenés. Hogy mennyire súlyosak ezek a panaszok, az attól függ, hogy pontosan milyen baktériumról van szó, és abból mekkora mennyiség került a szervezetünkbe.
Allergiás panaszok is jelentkezhetnek
Vannak, akik allergiásak a penészre, így nekik érdemes különösen óvatosnak lenniük. Ha pedig véletlenül mégis penészes ételt ettek, azonnal forduljanak orvoshoz. Ilyenkor olyan tüneteket tapasztalhatnak, mint a szemek viszketése és könnyezése, kiütések és hólyagok megjelenése a bőrön, nehéz légzés, orrdugulás és orrfolyás.
Mindig ki kell dobni a penészes ételt?
Gyakori kérdés, hogy ha eltávolítjuk a penészt, akkor utána még megehetjük-e az adott élelmiszert . A válasz az, hogy van amelyiket igen, és van, amelyiket jobb, ha inkább kidobjuk. A kemény szalámik, a szárított sonkák, a kemény sajtok, a már eleve penészes fajtájú sajtok, valamint a kemény zöldségek és gyümölcsök fogyaszthatók maradnak, ha a penészes részen túl egy 2-2,5 centi vastagságú szeletet is levágunk.
Ugyanakkor a virslinek, a szalonnának, a maradék húsnak, a tésztának, a főtt gabonának, a lágy sajtoknak, a tejfölnek, a joghurtnak, a lekvároknak, az aszpikoknak és a zseléknek a kukában a helyük, ha már megpenészedtek. Ugyanez a helyzet a puha zöldségekkel és gyümölcsökkel, a diófélékkel, a hüvelyesekkel, a mogyoróvajjal, a kenyérrel és péksüteményekkel is. Ezekkel az élelmiszerekkel jobb nem kísérletezni, ha szeretnénk elkerülni az ételmérgezéses tüneteket.