A baconért a legtöbb ember nagyon odavan. Egy 2010-es vizsgálat szerint a kanadaiak 43 százaléka inkább a szalonnát választaná a szex helyett. Ez volt az első olyan étel, amit ember - Niel Armstrong - elfogyasztott a Holdon. Egy amerikai állampolgár évente átlagosan 8 kg bacont fogyaszt el évente, ezzel mintegy 44000 kilokalória tápértéket visz be a szervezetébe...- olvashatjuk a Daily Mail cikkében.
Vannak, akik képtelenek betelni a sülő húsok illatával és ízével. Fokozottan igaz ez a piruló baconre: épphogy elkezd sülni, máris olyan illatokat áraszt, amelyektől azonnal összefut a nyál a szánkban. A bacon esetében a vonzalmat valóban az étel illata és nem az íze vagy az állaga adja.
Amikor a szalonnában levő zsírok, aminosavak és cukrok olvadni kezdenek, egy nagyon speciális kémiai reakció, az úgynevezett Maillard-reakció megy végbe; ennek végeredménye, hogy a hús, illetve a szalonna megpirul. A reakció folyamán körülbelül mintegy 150-féle ínycsiklandozó illatú anyag szabadul fel, és kerül a levegőn keresztül az orrunkba. Az illatok pedig nemcsak étvágyat csinálnak, hanem stimulálják az agyunkat és a testünk más részeit is: ezért érezzük azt, hogy annyira kívánjuk a bacont, hogy nem tudunk neki ellenállni.
A bacont illata teszi igazán vonzóvá
Míg 10 dkg almában átlagosan 50 kcal van, addig ugyanennyi bacon 550 kcal-t tartalmaz. Ez nem meglepő, hiszen a bacon nagyrészt zsírból áll - a tápérték 68 százaléka a zsírokból származik; ezeknek körülbelül a fele telített zsírsav.
A baconnel ezért nem árt óvatosnak lenni. Ha négy szelet bacont megeszünk, azzal a napi sószükségletünk felét már fedeztük. Ezen kívül a bacont, ahogyan a legtöbb felvágottat és húsárut, nátrium-nitrittel kezelik, ami lehetővé teszi, hogy a hús friss maradjon, megőrizze a pirosas színét. Ennek az anyagnak azonban vannak káros hatásai: amikor a húst vagy a szalonnát megpirítjuk, nitrózaminok keletkeznek belőle, ezek pedig köztudottan rákkeltő anyagok. A nitrit pedig csökkenti a vér oxigénszállító kapacitását. Ezért nem árt odafigyelni a bevitt szalonnamennyiségre.