Mi a jobb: a gyümölcs vagy a gyümölcslé?

Nagy divat lett a különböző gyümölcslevek otthoni facsarása és fogyasztása, az üzletházakban is sokszor találkozhatunk "lébárokkal". A facsarás szerelmesei szerint ezek az italok könnyen emészthetőek és igen egészségesek. Valóban így van? Érdemesebb ezeket inni a gyümölcsevés helyet?

Tényleg igaz, hogy egy pohár gyümölcslevet felhajtani egyszerűbb, mint elmajszolni azt a néhány szem gyümölcsöt (esetleg zöldséget), amiből az készült, sokkal gyorsabb és kényelmesebb megoldás, ráadásul a gyümölcslét általában még azok is szívesen fogyasztják, akik egyébként nem rajonganak a friss gyümölcsökért és zöldségekért. A frissen facsart levek hozzájárulhatnak a változatos táplálkozáshoz, emellett pedig a szükséges napi folyadékbevitel egy részét is biztosítják.

A szakemberek szerint azonban a gyümölcslé elmarad a friss gyümölcs egészségességétől, méghozzá az elkészítési eljárás miatt. A facsarás során ugyanis két igen fontos résztől szabadítjuk meg a gyümölcsöt: a rostos gyümölcshústól és a gyümölcs héjától, illetve a közvetlenül az alatt található értékes tápanyagoktól.

Napi egy pohár cukros narancslé is növeli a magas vérnyomás kockázatát. Jobban járunk, ha inkább vizet iszunk? Részletekért kattintson! A gyümölcsök ehető héjában rengeteg tápanyag található: a héj az, ahol a gyümölcs közvetlenül érintkezik a napfénnyel, és a különböző színű pigmentek különböző mikrotápanyagokat rejthetnek. A gyümölcsök héjában található flavonoidok, daganatos betegségek kialakulásának esélyét is csökkentik.

Gyümölcs vagy gyümölcslé?

A gyümölcshúsban szintén nagyon sok hasznos tápanyag található, de azt sem szabad elfelejteni, hogy ebben a részben van a legtöbb rost is. Az élelmi rostok pedig elengedhetetlenek a megfelelő emésztéshez, de hozzájárulhatnak például a testsúly szinten tartásához, és a bélrendszeri daganatok kialakulásának rizikója is alacsonyabb lehet, ha megfelelő mennyiségű rostot fogyasztunk.

A facsarással tehát eltávolítjuk ezt a két nagyon fontos összetevőt – és ezek ráadásul sokszor a szemétbe kerülnek. Ami marad, vagyis amit gyümölcsléként elfogyasztunk, az leginkább csak cukor, víz és a gyümölcsben található tápanyagok egy része. Ez pedig sokkal kevésbé egészséges, mint hisszük! Nemcsak a tápanyagok jó részét veszítjük ugyanis el, de a gyümölcs azon tulajdonságát is (mely elsősorban a rostoknak köszönhető), hogy hosszabb időre jól lakunk vele és a vércukorszintünk is kiegyensúlyozottabb lesz. Egy pohár almaléhez például 3-4 almát kell felhasználni, és míg az almalében tulajdonképpen nincs rost, a megfelelő mennyiségű alma elfogyasztásával akár 15 gramm élelmi rostot is bevihetünk a szervezetünkbe.

Érdemes tehát gyümölcslevet fogyasztani?

Az egész gyümölcs kiváltására semmiképpen, és azért sem, hogy a napi folyadékszükségletünket ezzel biztosítsuk. De az egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozás részeként, a szénsavas üdítők helyett egy-egy pohár azért belefér.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.