Miben mennyi fehérje van?

A fehérjékről gyakran úgy beszélünk, mintha pontosan tudnánk, hogy mik ezek az anyagok. De talán nem árt felidézni, hogy miből vannak és miféle hasznukat vesszük ezeknek a rendkívül bonyolult szerves vegyületeknek, amelyek a testünk egy jelentős részét felépítik.

A fehérje – a szénhidrát és a zsír mellett – egyike a három tápanyagfélének, amelyre a szervezetünknek nagy mennyiségben van szüksége. Alapvetően fontos a test megfelelő működéséhez, hiszen minden sejtszinten lejátszódó folyamatban részt vesz.

A fehérje aminosavaknak nevezett összetevőkből épül fel. A természetben több száz ilyen aminosav létezik, de az emberi szervezet mindössze 22-t hasznosít belőlük. Ezek közül kilenc fajtát – az úgynevezett esszenciális aminosavakat – az emberi szervezet nem, vagy csak elégtelen mennyiségben képes önmagától előállítani, ezért azokat az élelmiszerek segítségével kell a szervezetbe juttatni.

A fehérje az emberi testben a szövetek felépítéséért és karbantartásáért felel

Minden élelmiszer tartalmaz aminosavakat, de különböző összetételben, ezért nagyon fontos a kiegyensúlyozott étrend. Az állati eredetű fehérjék, a hús, a tejtermékek és a tojás tartalmazzák az összes létfontosságú aminosavat. A növényi eredetű fehérjék – például a babban, a diófélékben vagy a szójában található változatok – szintén tartalmazhatnak aminosavakat, de egyes esszenciális aminosavak hiányoznak belőlük, ezért önmagukban elégtelen fehérjeforrások.

A fehérje nélkülözhetetlen a szervezet megfelelő működéséhez. Szerencsére nem gyakori, hogy valakinél hiány alakuljon ki belőle, de annál, aki fogyókúrázik, komolyan sportol vagy éppen húsmentes étrendet követ, nem kizárt a proteinhiány. Részletek!

A fehérje az emberi testben a szövetek felépítéséért és karbantartásáért felel. A növekedési időszakokban, a csecsemő- és gyermekkorban de már a terhesség idején is a szervezetnek sokkal több fehérjére van szüksége. Szintén nagyobb mennyiségre van szükség a fizikai sérülésből való lábadozás idején, például műtét után, vagy sportolás során szerzett izomsérülések esetén.

Meglepő lehet, hogy nem a bevitt fehérje mennyisége számít, hanem bevitel elosztása a nap során. Ez nagyban függ attól, miképpen étkezünk. A tengerentúlon megszokott és hazánkban is egyre népszerűbb az az étrend, amelyben kevés fehérjét (0-10 gramm) tartalmaz a reggeli, kicsit többet az ebéd (25 gramm) és egészen sokat a vacsora (40 gramm). Ez azért nem egészséges, mert a szervezet annyi fehérjét használ fel, amennyire szüksége van. Tehát ha egy nap 60 grammnyi a fehérjeszükséglet, akkor jobb, ha minden étkezéskor 15-20 grammot fogyasztunk belőle, s nem egy alkalommal az összeset.

A megfelelő mennyiségű fehérjebevitel az ember testsúlyától és életmódjától függ. Napi szinten kilogrammonként 0,8 gramm fehérjére van szükség egy átlagos életvitelű embernek. Aktív sportolóknál, akiknél a kitartás számít, ez a szám már 1,2-1,4 gramm, míg az erősportokat űzőknél 1,2-1,7 gramm. Minél aktívabb az ember, annál több fehérjére van szükség.

Egyes kutatások szerint a fogyni vágyó sportolóknak akár 2 gramm fehérjére is szükségük lehet minden kilogrammjuk után, hogy elkerüljék az izomvesztést.

Különböző élelmiszerek fehérjetartalma

Étel Mennyiség Fehérjemennyiség<
Csirke 85 gr 20 gr
Marhahús 85 gr 21 gr
Tej 2 dl 9 gr
Tojás 1 db 6 gr
Bab 100 gr 11,5 gr
Mogyoróvaj 2 ek 8 gr
Tofu 1/2 tömb 18 gr

Forrás: USA mezőgazdasági minisztériuma

Noha a szakértők egyetértenek abban, hogy 2 gramm fehérje kilogrammonként nincs negatív hatással a szervezetre, 2,5 gramm felett már számolni kell a dehidratáltsággal, a kifáradással, a megnövekedett kalória bevitellel és túl nagy mennyiségű kalcium kiválasztásával a vizeletben. Napi 200-400 gramm fehérje már májelégtelenséget okozhat, aminek tünete lehet a hányinger vagy a hasmenés.

Forrás: MNT

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.