Növényi tejek felhasználása
A legtöbb készen kapható - eredendően tejfehérje- és laktózmentes, sok esetben gluténmentes - növényi italt készítése során kalciummal és D-vitaminnal dúsítják. A növényi italok kiválóan használhatóak nyersen fogyasztva kávéban, teában, müzlikben, smoothiekhoz vagy gyakorlatilag bármihez akár natúr, akár ízesített formában. Mivel sütésre és főzésre is alkalmasak, sütemények, főzelékek, levesek vagy főételek nagyszerű alapanyagai lehetnek, kiváltva ezzel az állati eredetű tejtermékeket.
Kókusztej és kókuszvíz
A kókuszdió reszelt húsából nyert ital olajtartalmánál fogva sűrűbb, mint a tehéntej. Magas a kalcium-, kálium-, magnézium-, cink-, vas-, szelén- és foszfortartalma, valamint gazdag B-, C- és E-vitaminokban is. Enyhén édeskés íze hasonlít a tehéntejéhez, de érezhető benne a kókusz jellegzetes aromája. Míg a kókusztejet a termés húsából préselik, a kókuszvíz a fiatal kókuszdió belsejében található, tápanyagdús, átlátszó folyadék.
Rizsital
A rizsszemekből és vízből készült rizsital az egyik legkevésbé allergén növényi tejhelyettesítő. Könnyen emészthető, megtalálhatóak benne egyes esszenciális aminosavak, E- és B-vitamin, vas, foszfor, magnézium, kálium és kalcium is. Mivel nátriumtartalma alacsony, ezért azok is bátran fogyaszthatják, akiknek magas a vérnyomásuk. A rizstej meglehetősen natúr ízű, ezért sokféleképpen felhasználható, és tulajdonságainak köszönhetően bátran összeegyeztethető a fogyókúrás étrenddel.
Szójaital
A szójababból készült ital többszörösen telítetlen zsírsav-tartalma viszonylag magas, így kedvezően hat a vér koleszterinszintjére.
Sok kalciumot, magnéziumot, vasat, cinket, káliumot, foszfort, B-, E- és K2-vitamint tartalmaz, valamint magas a linolsav- és linolénsav-tartalma, illetve kis mennyiségben megtalálhatóak benne az omega-3 zsírsavak is.
Semleges íze miatt sokrétűen alkalmazható édes és sós ételek és italok elkészítéséhez. Ráadásul nemcsak belsőleg, hanem külsőleg is használható arcpakolások, -lemosók formájában, ugyanis nagyszerűen táplálja, regenerálja a bőrt, valamint a ráncok ellen is bevethető.
Zabital
A zabpehelyből és vízből készült zabital bővelkedik magnéziumban, kalciumban, cinkben, vasban, foszforban és káliumban, valamint jelentős B- és E-vitamin-forrás. Hozzáadott cukrot nem tartalmazó változatait diétázók és cukorbetegek is fogyaszthatják. Kellemes, inkább semlegesnek mondható íze miatt sós és édes italokban egyaránt használható.
Mandulaital
Az enyhén pirított mandulaszemekből készült ital kiváló E- és B-vitamin-forrás, emellett jócskán tartalmaz folsavat, foszfort, vasat, kalciumot, magnéziumot, mangánt, cinket, szeléniumot, riboflavint és antioxidánsokat. Többszörösen telítetlen zsírsavakban gazdag, ezért jó hatással van a vér koleszterinszintjére. Kellemes, nem túl erősen aromás, mégis jellegzetes ízű, selymes ital készíthető belőle, amelyet elsősorban édes italokhoz és desszertekhez ajánlott felhasználni.
Mogyoróital
A pörkölt törökmogyoróból készült ital gazdag B1-, B2-, B12-, C-, H- és E-vitamin-forrás, amely továbbá olyan ásványi anyagokat tartalmaz, mint a réz, a kálium, a kalcium. A mogyoróból rendkívül erős aromájú tej készíthető, elsősorban édes italokhoz és desszertekhez ajánljuk.
Kesudióital
A préselt és szűrt kesudióból készült ital magnéziumot, vasat, káliumot, cinket, káliumot, szelént, rezet és vitaminokat tartalmaz, koleszterint viszont egyáltalán nem. Talán a kesudióital íze és állaga hasonlít a leginkább a tehéntejéhez, ezért nagyszerűen lehet helyettesíteni vele az állati eredetű tejeket.