Hogy a különböző fajok között ennyi időn át öröklődött, illetve megmaradt az evés utáni elálmosodás, a szakemberek szerint azt jelzi, hogy a dolog valamiért fontos. Egy hipotézis szerint az élőlények - emberek és állatok - szervezetében beépített éberségi jelzések vannak, amelyek éberen tartják őket, amikor éhesek. Ezek a jelzések segítenek nekik, hogy felfedezzék a táplálékforrásokat és begyűjtsék a táplálékot. Ha pedig sikerült megszerezni és elfogyasztani, az éberségi jelzés gyengül, illetve megszűnik, és átveszi a helyét a fáradtság érzése.
Megváltozik a vérkeringés
Egy másik teória szerint az evés után megváltozó vérkeringés lehet a magyarázat az étkezés álmosító hatására. A vékonybélbe jóval több vér áramlik, miután ettünk. Minél több vér kerül az emésztőrendszerbe, hogy támogassa az emésztési folyamatokat , annál kevesebb jut az agyba, ami belassulást, fáradtságot, álmosságot eredményezhet.
Ezért sem érdemes kihagyni a reggelit
Korábbi kutatások azt állították, hogy az agy vérellátása nem csökken le étkezés után. Ugyanakkor a friss eredmények szerint azoknak az embereknek az esetében, akik kihagyják a reggelit, ebéd után mérhetően visszaesett az agyi véráramlása. Ebből az derül ki, hogy ha nem reggelizünk, akkor szervezetünk az ebédet jóval nagyobb terhelésként éli meg, és a vérkeringés is nagyobb mértékben változik. Ettől pedig megint csak fáradtabbnak, álmosabbnak érezhetjük magunkat.
Egy 2018-ban készült kutatásból kiderült, hogy akiknek az étrendje gazdagabb zöldségekben, illetve egészséges zsírokban, ritkábban tapasztalnak álmosságot étkezés után. Akiknek az étrendjében sok az egészségtelen zsír, illetve a gyorsan felszívódó szénhidrát , nagyobb eséllyel fogják fáradtnak érezni magukat evés után.
Így kerülhető el
A "kajakóma" eredetével, illetve kiváltó okaival kapcsolatban még bőven maradt kutatnivaló. A szakemberek viszont egyetértenek benne, hogy elkerülésének legjobb módja, ha a kiadós étkezések helyett inkább többször eszünk keveset, illetve minél több zöldséget, könnyű fehérjét és egészséges zsiradékot, illetve minél kevesebb feldolgozott élelmiszert, cukrot és zsíros fogást fogyasztunk.
Forrás: time.com