Miért álmosodunk el evés után?

Nagyon sokaknak ismerős jelenség az úgynevezett "kajakóma", vagyis az étkezés után ránk törő, szinte leküzdhetetlennek tűnő álmosság. A dolog annyira gyakori, hogy még az állatvilágban is előfordul.

Hogy a különböző fajok között ennyi időn át öröklődött, illetve megmaradt az evés utáni elálmosodás, a szakemberek szerint azt jelzi, hogy a dolog valamiért fontos. Egy hipotézis szerint az élőlények - emberek és állatok - szervezetében beépített éberségi jelzések vannak, amelyek éberen tartják őket, amikor éhesek. Ezek a jelzések segítenek nekik, hogy felfedezzék a táplálékforrásokat és begyűjtsék a táplálékot. Ha pedig sikerült megszerezni és elfogyasztani, az éberségi jelzés gyengül, illetve megszűnik, és átveszi a helyét a fáradtság érzése.

Miért álmosodunk el evés után?
Miért álmosodunk el evés után? (Fotó: 123RF)

Megváltozik a vérkeringés

Egy másik teória szerint az evés után megváltozó vérkeringés lehet a magyarázat az étkezés álmosító hatására. A vékonybélbe jóval több vér áramlik, miután ettünk. Minél több vér kerül az emésztőrendszerbe, hogy támogassa az emésztési folyamatokat , annál kevesebb jut az agyba, ami belassulást, fáradtságot, álmosságot eredményezhet.

Ezért sem érdemes kihagyni a reggelit

Korábbi kutatások azt állították, hogy az agy vérellátása nem csökken le étkezés után. Ugyanakkor a friss eredmények szerint azoknak az embereknek az esetében, akik kihagyják a reggelit, ebéd után mérhetően visszaesett az agyi véráramlása. Ebből az derül ki, hogy ha nem reggelizünk, akkor szervezetünk az ebédet jóval nagyobb terhelésként éli meg, és a vérkeringés is nagyobb mértékben változik. Ettől pedig megint csak fáradtabbnak, álmosabbnak érezhetjük magunkat.

Mikor van a reggeli ideális időpontja? Miből mennyit együnk és igyunk? Minden fontos tudnivalót összegyűjtöttünk az ideális reggeliről. Kattintson!

Egy 2018-ban készült kutatásból kiderült, hogy akiknek az étrendje gazdagabb zöldségekben, illetve egészséges zsírokban, ritkábban tapasztalnak álmosságot étkezés után. Akiknek az étrendjében sok az egészségtelen zsír, illetve a gyorsan felszívódó szénhidrát , nagyobb eséllyel fogják fáradtnak érezni magukat evés után.

Így kerülhető el

A "kajakóma" eredetével, illetve kiváltó okaival kapcsolatban még bőven maradt kutatnivaló. A szakemberek viszont egyetértenek benne, hogy elkerülésének legjobb módja, ha a kiadós étkezések helyett inkább többször eszünk keveset, illetve minél több zöldséget, könnyű fehérjét és egészséges zsiradékot, illetve minél kevesebb feldolgozott élelmiszert, cukrot és zsíros fogást fogyasztunk.

Forrás: time.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Nagyrészt erősen felhős időre számíthatunk több helyen - nagyobb eséllyel az ország északi felén - esővel, záporesővel, elvétve zivatar is kialakulhat. Az éjszaka második felében megszűnik a csapadéktevékenység, ezzel együtt a felhőzet is felszakad, és hajnalra kiderül az ég. A nyugati, délnyugati szelet erős, főként a front mentén az átmenetileg északnyugatira forduló szelet viharos lökések kísérhetik, majd hajnaltájt veszít erejéből a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 4 és 9 fok között alakul, de a tartósabban derült és szélcsendes hidegre hajlamos helyeken ennél alacsonyabb értéket is mérhetünk. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra