Mennyi rostra van szükségünk?
A szakemberek szerint a felnőtteknek naponta legalább 20-25 gramm rostra van szüksége, ám ennek csak a felét visszük be a szervezetünkbe - annak ellenére, hogy rengeteg, ízletes, rostban gazdag étel áll a rendelkezésünkre. A rostszegény étrendnek pedig nagyon sok káros hatása van, bár sokszor csak közvetetten érzékeljük ezt. Hogyan segítheti az egészségünk megőrzését a rostdús táplálkozás, azon kívül, hogy segíti az emésztésünket?
Szívbetegség és daganatok ellen is fogyasszunk rostot
A rostban gazdag ételek például segíthetik a bélrendszeri daganatok elleni küzdelmet: a rostnak köszönhetően a salakanyagok gyorsabban távozhatnak a szervezetünkből. Emellett a rostok az emlő-, a petefészek- és a méhtesti daganatok esélyét is csökkentik. Ráadásul, a rostdús ételekben általában nagyobb mennyiségben találhatóak vitaminok, ásványi anyagok és antioxidánsok is, ezek pedig tovább fokozhatják a rostok pozitív hatásait.
Egy tál zabpehely reggelire remekül megfelel a rostdús táplálkozás elveinek
Jótékonyan hat a vércukorszintre
A vérkoleszterin szinten tartása mellett a vércukorszint normalizálásban is a segítségünkre lehet a rostdús táplálkozás, ha több rostot fogyasztunk, akkor kevésbé kell tartanunk attól, hogy a vércukorszintünk hirtelen "megugrik",majd ugyanolyan hirtelen le is csökken (ezt pedig nemcsak a farkaséhség követi, de akár rosszul is lehetünk tőle). A rostnak köszönhetően ugyanis lelassul az emésztés, így az elfogyasztott cukor sem szívódik fel olyan gyorsan a véráramba.
Segíti a súlyunk megtartását
Nem szabad arról sem elfeledkezni, hogy a rostok segítségével könnyebben tudjuk tartani a súlyunkat. Számos fogyókúrás tabletta tartalmaz rostot, de sokkal jobban járunk, ha rostdús ételekből "szerezzük be" ezt, ugyanis így fontos vitaminokat és ásványi anyagokat is biztosíthatunk a szervezetünknek. A rostoknak köszönhetően tovább érezzük magunkat jóllakottnak, a vércukorszintünk is kiegyensúlyozottabb lesz. Ezen kívül a bőrünkre is jó hatással van a rostdús étrend, mert ennek hatására sokkal gyorsabban távoznak a méreganyagok a szervezetünkből, az elfogyasztott ételek pedig megszépítő vitaminokban és ásványi anyagokban is gazdagok.