Miért érdemes növelni a rostfogyasztásunkat?

A legtöbb ember tisztában van azzal, hogy ha elegendő rostot fogyaszt, azzal kordában tarthatja az emésztését és sikerrel küzdhet a székrekedés ellen. A rostok azonban egyéb módokon is képesek javítani az egészségünkön.

Mennyi rostra van szükségünk?

A szakemberek szerint a felnőtteknek naponta legalább 20-25 gramm rostra van szüksége, ám ennek csak a felét visszük be a szervezetünkbe - annak ellenére, hogy rengeteg, ízletes, rostban gazdag étel áll a rendelkezésünkre. A rostszegény étrendnek pedig nagyon sok káros hatása van, bár sokszor csak közvetetten érzékeljük ezt. Hogyan segítheti az egészségünk megőrzését a rostdús táplálkozás, azon kívül, hogy segíti az emésztésünket?

Szívbetegség és daganatok ellen is fogyasszunk rostot

A rostban gazdag ételek például segíthetik a bélrendszeri daganatok elleni küzdelmet: a rostnak köszönhetően a salakanyagok gyorsabban távozhatnak a szervezetünkből. Emellett a rostok az emlő-, a petefészek- és a méhtesti daganatok esélyét is csökkentik. Ráadásul, a rostdús ételekben általában nagyobb mennyiségben találhatóak vitaminok, ásványi anyagok és antioxidánsok is, ezek pedig tovább fokozhatják a rostok pozitív hatásait.

Egy tál zabpehely reggelire remekül megfelel a rostdús táplálkozás elveinek

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egy tál zabpehely reggelire remekül megfelel a rostdús táplálkozás elveinek

Az élelmiszerek rosttartalmának élettani szerepe Mik az élelmi rostok? Milyen élettani hatásaik lehetnek? Melyek a rosthiányos és a rostokban gazdag ételek? Tudjon meg róluk minél többet cikkünkből! Kattintson! Minél több rostot fogyasztunk, annál kisebb az esélye annak, hogy szívbetegség alakuljon ki nálunk - állítják a szakértők, akik szerint ezek az ételek a szívroham és a stroke ellen is védenek. A rostok megakadályozzák, hogy az ereinken plakkok alakuljanak ki, így azok nem szűkülnek le vagy tömődnek el. Ráadásul a rostok a koleszterinszint normalizálásában is szerepet játszanak.

Jótékonyan hat a vércukorszintre

A vérkoleszterin szinten tartása mellett a vércukorszint normalizálásban is a segítségünkre lehet a rostdús táplálkozás, ha több rostot fogyasztunk, akkor kevésbé kell tartanunk attól, hogy a vércukorszintünk hirtelen "megugrik",majd ugyanolyan hirtelen le is csökken (ezt pedig nemcsak a farkaséhség követi, de akár rosszul is lehetünk tőle). A rostnak köszönhetően ugyanis lelassul az emésztés, így az elfogyasztott cukor sem szívódik fel olyan gyorsan a véráramba.

Segíti a súlyunk megtartását

Nem szabad arról sem elfeledkezni, hogy a rostok segítségével könnyebben tudjuk tartani a súlyunkat. Számos fogyókúrás tabletta tartalmaz rostot, de sokkal jobban járunk, ha rostdús ételekből "szerezzük be" ezt, ugyanis így fontos vitaminokat és ásványi anyagokat is biztosíthatunk a szervezetünknek. A rostoknak köszönhetően tovább érezzük magunkat jóllakottnak, a vércukorszintünk is kiegyensúlyozottabb lesz. Ezen kívül a bőrünkre is jó hatással van a rostdús étrend, mert ennek hatására sokkal gyorsabban távoznak a méreganyagok a szervezetünkből, az elfogyasztott ételek pedig megszépítő vitaminokban és ásványi anyagokban is gazdagok.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.