1. Javítja az energiaszintet és okosabbá tesz
A legtöbben azért isszák, mert a kávé növeli az energiaszintet és kevésbé érzik fáradtnak magukat. Ez a mindenki által ismert koffein miatt van, amely egyébként a legtöbbet fogyasztott pszichoaktív anyag a világon. Miután a kávé felszívódott, a véráramba, majd az agyba kerül. Ott a koffein blokkolja az adenozin nevű neurotranszmittert. Ezután a noradrenalin és dopaminszintet megemeli.
Több vizsgálat is azt mutatja, hogy a kávé javítja az agyműködést, azaz a memóriát, a hangulatot, az éberséget, az energiaszintet, a reakcióidőt és a kognitív képességet.
2. A kávé segít a zsírégetésben
A koffein megtalálható szinte minden zsírégető készítményben, ugyanis a egyike azon kevés természetes anyagoknak, amelyek ténylegesen segítik a zsírégetést. Számos tanulmány szerint a koffein fokozza az anyagcserét , amely a legfontosabb pontja a fogyásnak. Azonban ez a hatás csökken a hosszútávú kávéfogyasztók körében.
3. A koffein javítja a fizikai teljesítményt
A koffein növeli az adrenalin szintet, amely erősíti a testünket fizikai megterhelés során. A koffein felszabadítja a zsírsejteket a vérben, így hozzáférhetővé teszi őket a lebontásra, valamint kitartóbbá teszi a testünket. Érdemes egy csésze erős kávét legurítani fél órával edzés előtt.
4. A kávé remek tápanyagforrás
Egy csésze kávé az alábbi tápanyagokat tartalmazza (javasolt napi szükséglet alapján):
Riboflavin (B2-vitamin): 11 százalék
Pantoténsav (B5-vitamin): 6 százalék
Mangán és kálium: 3 százalék
Magnézium és a niacin (B3): 2 százalék
Bár ez nem tűnik soknak, de az emberek nagy része több csészével is iszik egy nap.
5. A kávé csökkenti a 2-es típusú diabétesz kialakulását
A 2-es típusú cukorbetegség rengeteg, körülbelül 300 millió, embert érint. Azonban vizsgálatok bizonyítják, hogy azok az emberek, akik kávéznak, azoknál 20-50 százalékkal kisebb a rizikója a cukorbetegség kialakulásának.
6. A kávé védelmet nyújt az időskori betegségek ellen
Az Alzheimer-kór a leggyakoribb neurodegeneratív betegség és a fő oka a demencia kialakulásának. Ezek a betegségek főként a 65 év felettieket érinti, és sajnos nincs mód a gyógyításukra. Van azonban néhány olyan dolog, amely segíthet a betegség megelőzésében: ilyen az egészséges életmód, a mozgás és meglepő módon a kávé is. Több tanulmány is azt bizonyítja, hogy 65 százalékkal csökken a betegségek kialakulásának kockázata a kávéfogyasztók körében.
7. A koffein csökkenti a Parkinson-kór kialakulását
A Parkinson-kór a második leggyakoribb neurodegeneratív betegség az Alzheimer-kór után. A Parkinson-kórra sincs ismert gyógymód, így a legfontosabb, hogy megelőzzük a betegséget. Azonban a kávé 30-60 százalékkal csökkentheti a kór kialakulásának esélyét.
Forrás: authoritynutrition.com