A fagylalt elengedhetetlen kelléke a nyári hónapoknak. Sok-sok évvel ezelőtt még csak a csokis és vaníliás ízek voltak a legnépszerűbbek, ma már viszont csak képzeletünk szabhat határt a legújabb ízkombinációknak.
Kézműves fagyik és fagylaltporok
A vendéglátó ipari egységekben és cukrászdákban kapható fagylaltokat többféle módon állítják elő, így pasztörizálással vagy hideg eljárással, fagylaltporból, sűrítményből, pasztából, tejjel vagy vízzel, élelmiszer-adalékanyagok (pl. habosítók, sűrítők) és járulékos anyagok, (pl. gyümölcs, dió, mandula , pisztácia, gyümölcskonzerv stb.) hozzáadásával.
Megkülönböztetünk hagyományos, kézműves fagylaltokat, amelyet a cukrászmester készít, valamint a porfagylaltot, amelyet iparilag előállított porkeverék vízzel való hígítása után fagyasztanak le.
Bármelyik fagylaltok is válasszuk szervezetünk hűsítésére, érdemes tisztában lennünk néhány élelmiszer-biztonsági tudnivaló van, melyet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal nemrég közzétett.
Miért kell vigyáznunk vele?
A fagylalt magas folyadéktartalmának, a benne lévő fehérjéknek és más, gyorsan romló összetevőknek köszönhetően sorolható a könnyen romló ételek közé, ezáltal kiváló táptalajt ad a gyomor- és bélrendszert megbetegítő baktériumoknak. Állandó hűtést igényel, és ha a hűtőlánc csak egy rövid időre is megszakad, és a felülete elkezd olvadni, az máris a baktériumok elszaporodásához vezethet.
Tudnivalók vásárláskor
Mivel a fagylalt felületén könnyen megtapadnak a rovarok és az egyéb szennyeződések, piszkok, fokozott figyelemmel legyünk a fagylaltárusító hely tisztaságát illetően is.
- Mindig olyan helyről vásároljunk fagylaltot, ahol a pult a vásárlók felől zárt, a kiszolgáló felől pedig elhúzható vagy felnyitható ablakkal elzárható.
- Fontos, hogy a pult napfénytől védett, árnyékos helyen legyen, és szélnek, esőnek se legyen kitéve.
- A pult és a kiszolgáló eszközök legyenek tiszták. Az adagolókanalat folyó vizes öblítőben mossák meg, ne vizes szivacsra vagy törlőkendőre tegyék.
- A kiszolgáló legyen ápolt, ápolt, kezei, körmei tiszták, esetleg viseljen gumikesztyűt.
- A fagylalt ne legyen olvadt, ne legyenek benne nagy jégdarabok, ami az olvadás miatti visszafagyás következtében alakulhat ki. A díszek legyenek ehetők.
- A tölcsért szalvétával együtt adják oda.
Otthoni készítése
Ha otthon készítünk fagyaltot csakis friss, minőségi alapanyagokat használjunk, és az alábbiakra figyeljünk:
- A gyümölcs legyen ép, a puha darabok akár már romlásnak, erjedésnek is indulhatnak.
- A tejtermékek szavatossági idejét mindig nézzük meg felhasználás előtt. Erre érdemes már a vásárláskor figyelni.
- Érdemes több, kisebb adagban elkészíteni és lefagyasztani a fagylaltot. Ha megolvadt, mégegyszer már ne fagyasszuk vissza.
- Csak tiszta edényeket, eszközöket használjunk.
- Ha porból készítik a fagylaltot, tartsák be mindenben a terméken szereplő előírásokat.
Fagylaltok ételallergiásoknak
Szerencsére ma már sok helyen kaphatóak cukor- vagy éppen laktózmentes fagylaltok. Bár ezt többnyire nagy táblákon szokták hirdetni, a biztonság kedvéért nem árt, ha megkérdezzük a személyzetet, hogy a termékek hogyan, milyen alapanyagokkal készültek. A vizes alapú fagylaltok a laktózérzékenyek számára fogyaszthatóak, de a por alapú fagylaltok tartalmazhatnak tejterméket, de cukrot is.
Forrás: Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal