A csokoládé évezredek óta fontos gyógyszer volt mindenfelé - Dél-Amerikában, Afrikában, Ázsiában -, ahol a kakaóbab megterem. Használták a fáradtság leküzdésére, anginás fájdalomban, hasmenésben, székrekedésben, sőt afrodiziákumként is számon tartották. A minőség bizonyítéka, a magasabb kakaótartalom manapság az egyre fogyó és dráguló alapanyag miatt magasabb árat is jelent. Manapság azonban csokoládé és csokoládé között is van különbség, nézzük, mire érdemes figyelni!
Miért jó étcsokoládét fogyasztani?
A jó minőségű, magas kakaótartalmú étcsokoládé nemcsak isteni csemege, de az egészségünkre is jó hatással van - ezt már több kutatás is bizonyította -, mert a benne lévő, flavanoloknak nevezett antioxidánsok védik a sejtjeinket. A legújabb kutatás szerint azonban a csokoládé a bélben található baktériumflórán keresztül is befolyásolja a szervezetünk működését. Sajnos piacuk megtartásáért számos gyártó a minőségi alapanyagot tejbevonómasszára cseréli, amely csak látványra hasonlít a minőségi csokoládéhoz.
Mi az a tejbevonó?
Valódi csokoládé
A csokoládé olyan termék, amely kakaómasszából, kakaóvajból, esetleg kakaóporból és cukorból készül. Legalább 35 százalék szárazanyagot tartalmaz, ebből 18 százalék kakaóvaj és 14 százalék a zsírmentes kakaó.
Természetesen akadnak ettől eltérő arányokat mutató csokoládék, amelyekben magas (akár 80 százalék) a zsírmentes kakaópor aránya. Számos tulajdonságban viszont mindannyian megegyeznek: testhőmérsékleten olvadnak, zsírban oldódó vitaminokat és ásványi anyagokat (magnézium, réz stb.) tartalmaznak, Magyar Édességgyártók Szövetségének elnöke.
Mennyit majszolunk el év végén?
Vezet a csokimikulás!
A szakemberek nem mérik, hogy az év végi forgalomból mennyi jut a Mikulásra és mennyi a karácsonyra, ezért erről nincs külön adat. A Nielsen piackutató adataiból az tudható, hogy tavaly - s ez már évek óta így van - a legnagyobb sláger a csokoládémikulás volt, s bár változatlanul őrzi sokéves második helyét - csökkent a hagyományos mikuláscsomag eladása. Sorrendben utána az adventi kalendárium következik , majd az olyan ajándékcsomag, amely játékot is tartalmaz. Megszerettük az ehető, édes karácsonyfadíszeket is (szaloncukor, habcsók, mézeskalács…stb), hiszen majd 100 millió forint értékben vásároltunk ebből a termékkörből (ami 46 százalékos emelkedés az előző évhez képest).