A koleszterin egy zsírszerű anyag, amelynek túlnyomó részét szervezetünk, főként a májunk állítja elő, mintegy 20 százalékának viszont a táplálkozás a forrása. Ami pedig a funkcióját illeti, egyebek mellett a sejtmembrán legfontosabb építőelemeként és egyes hormonok előanyagaként tartjuk számon.
Mikor sok, mikor kevés?
A vérvizsgálattal kimutatható koleszterinszint kapcsán fontos megemlíteni, hogy ez lényegében a koleszterin két típusának összesített értékét adja meg. Attól függően ugyanis, hogy a vegyület milyen fehérjéhez kötődve fordul elő a vérben, beszélhetünk LDL- és HDL-koleszterinről is.
Előbbinek eredendően az a feladata, hogy a sejtekhez szállítsa a koleszterint, ha viszont túl nagy mennyiségben van jelen a szervezetben, már gondokat okoz. Ilyenkor ugyanis az erek falán lerakódva szűkíti a vér útját, ezáltal növelve a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. Ezért is szoktuk ezt a formát rossz koleszterinként emlegetni. A HDL-koleszterin eközben éppen ellenkező irányba szállít, így tehát ennek szintje minél magasabb, annál jobb.
Egy egészséges személy esetén az összesített koleszterinszint felső határa 5,2 mmol/liter, ugyanakkor 40 éves kor felett a fejlett nyugati országok lakosságának majdnem fele esetében ennél magasabb ez az érték. Márpedig 6,5 mmol/liter mellett dupla, 7,8-től pedig már tripla akkor eséllyel alakulnak ki a szív- és érrendszeri megbetegedések. A 7 feletti érték kórosnak számít, és mindenképpen orvosi segítséget tesz indokolttá.
Tudatos étrend a jó cél érdekében
Lényeges szempont, hogy koleszterint kizárólag állati eredetű ételekben találunk, így például a zsírosabb húsokban és a tojásban . Napi szinten 300 milligramm körül alakul az ajánlott bevitel, a magas koleszterinszint elkerülése érdekében érdemes ehhez igazodni.
Étkezési szokásaink kialakításakor fontos tehát a zöldségek és gyümölcsök napi szintű fogyasztását célul kitűzni. Emellett a teljes kiőrlésű gabonafélék, a zsírszegény tejek és tejtermékek, a sovány húsok és tengeri halak, valamint a diófélék és a hüvelyesek is előnyt élvezhetnek. Sütéshez, főzéshez javasolt növényi eredetű zsiradékokat használni - a koleszterin ugyanis az ilyen jellegű hőkezelés hatására sem bomlik el.
Szintén hasznos a rendszeres testmozgás, továbbá a dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás kerülése.