Legjobb persze a frissen facsart változat, de nem mindenki tudja megoldani, hogy naponta több pohár levet préseljen magának és családjának. A boltban kapható alternatívákkal azonban legyünk óvatosak!
Az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület nemrégiben megvizsgálta a narancslevek piacát. Tízféle százszázalékos narancsléből, valamint tízféle alacsonyabb gyümölcstartalmú narancsitalból vett mintát, és komoly minőségi különbségeket talált.
Az egyesület munkatársa, Dr. Merényi Imre elmondta, hogy a százszázalékos narancslevek mindegyikét kifogástalan minőségűnek találták, és a csomagolásuk is megfelelő volt. Csupán egyetlen narancslé esetében volt az ital színe halványabb a megszokottnál, ami valószínűsíthetően a termék hőkezeléséből adódhatott, de ez a narancslé ízében és illatában nem okozott problémát.
A mintában magyar, lengyel és szlovák termékek szerepeltek, a tesztelőknek a magyar eredetű ízlett a legjobban. A százszázalékos narancslevek egyike sem tartalmazott hozzáadott vizet, édesítőszert , étkezési savat, aromát, színezéket, vagy stabilizáló szert, energiatartalmuk alacsony volt. A százszázalékos zöldség- és gyümölcslevek hőkezelés alkalmazásával, adalékanyagok használata nélkül is hosszabb ideig eltarthatók.
A nem százszázalékos gyümölcstartalmú narancsitalokkal (narancslének nem, csak narancsitalnak nevezhetők, az alacsony gyümölcstartalom miatt) már komoly gondjai adódtak a szakembereknek. A vizsgálat során egy huszonöt és egy tizenkét százalékos gyümölcstartalmú italt néztek meg, melyekhez a gyártók különböző adalékanyagokat , savanyítókat, citromsavat is felhasználtak. "Ezeknek az íze, jellege, illata sajnos komoly kifogás alá esett" – nyilatkozta a szakember. A vizsgálatból egyértelműen kiderült, hogy bár "a narancsitalok fele annyiba kerülnek, mint a valódi narancslevek, a minőségük körülbelül a százszázalékosok egyharmada."