Régóta foglalkoztatja a kutatókat és az átlagembereket is, hogy a napi folyadékbevitelünk biztosítására legalkalmasabb tiszta víz helyett – és mellett – milyen egyéb, egészséges és hidratáló alternatívák léteznek. Egyes tanulmányok szerint e célra a tej jobb lehet, mint a víz. Ám az ezt alátámasztó tudományos bizonyítékok meglehetősen gyengék és nem általános érvényűek – írta Robert H. Shmerling, a Harvard Health Publishing szerzője témával foglalkozó cikkében.
Intenzív testmozgás után jól jöhet a tej
Shmerling három, a tej hidratáló hatásáról készült korábbi tanulmány eredményeit összegezte. Egy 2007-es vizsgálat 11 önkéntes (öt férfi és hat nő) résztvevője például többször is addig edzett, amíg a dehidratáció jeleit nem tapasztalták. Minden alkalommal más-más folyadékkal rehidratálták szervezetüket, majd megfigyelték, hogy ezek milyen hatással voltak a vizeletürítésükre. Mivel a tejivást követően kevesebb vizelet távozott szervezetükből, mint a tiszta víz vagy egy bizonyos márkájú sportital után, a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a tej jobban hidratál. Hasonló eredménnyel zárult egy 2016-ban publikált tanulmány is, ahol a zsírszegény tej hét, kimerítő edzést teljesítő férfi esetében bizonyult Jolly Jokernek a vízzel és a sportitallal szemben. Utóbbiak fogyasztása után ugyanis jóval több vizeletet ürítettek.
Egy harmadik, 2016-os vizsgálatba 72 egészséges, jól hidratált férfit vontak be, akikkel különböző folyadékokat – vizet, teljes tejet, sovány tejet, sört, speciális rehidráló oldatot, teát, kávét, diétás kólát, cukros kólát, narancslét és sportitalt – itattak. A kutatók azt állapították meg, hogy a folyadékvisszatartás a tejfajták és a rehidráló oldat után bizonyult a legjobbnak, a többi ital a vízhez hasonló hatásúnak bizonyult.
Robert H. Shmerling szerint az eredmények érdekesek, de nem tekinthetők általános érvényűnek, mivel az említett tanulmányokba kevés résztvevőt vontak be, két kutatás esetében pedig a körülmények extrémek voltak: az emberek többsége ugyanis nem végez nap mint nap dehidratációval járó intenzív testmozgást. Ráadásul ezek a vizsgálatok a hidratáltságot a különböző folyadékok elfogyasztása utáni visszafogott vizelettermeléssel azonosították, ám ez nem pontosan tükrözi a valóságot.
A sok tej tényleg egészséges?
A tiszta víz nem tartalmaz kalóriát, a tej viszont igen. Egy liter tehéntej például becslések szerint körülbelül 620 kalóriát rejt, és bár közel 90 százaléka víz, a fennmaradó tíz százalék jórészt tejzsír. A megfelelő tápértékű folyadék bevitele hasznos és szükséges lehet egy élsportoló számára, de egy átlagembernél egészségmegőrzés szempontjából nem feltétlenül ideális – fogalmazott Shmerling. Ráadásul tejallergia vagy laktózérzékenység esetén fogyasztása már kis mennyiségben is kellemetlen, az életminőséget hátrányosan befolyásoló tüneteket okozhat.