Egy gyerek már újszülött kortól utánozza a körülötte lévőket – először grimaszaiban, később mozdulataiban, hangképzésében. Ahogy cseperedik, egyre több viselkedésmintát sajátít el. A szerepjáték tehát komoly szocializációs és tanulási folyamat része. Általában már 1,5-2 éves korban kialakul az igény, hogy részt vehessen a felnőtt mindennapi rutinfeladataiban. Persze a gyermeki segítség az elején inkább plusz köröket jelent a szülőnek, azonban akkor járunk jól, ha minél többször bevonjuk a tevékenységünkbe; kreativitásra és önállóságra neveljük ezzel csemeténket.
Anya birodalma
A konyhaszekrény szétpakolásával érhetjük először tetten a kicsi "megérkezését" anya birodalmába. Később, főzés közben az etetőszékbe ültetve magyarázhatjuk neki, mikor mit csinálunk (úgy fogjuk magunkat érezni, mintha egy főzőshow-t vezetnénk), és adhatunk neki kóstolót egy-egy nyersanyagból. Hagyjuk, hogy megtapasztalja az ételek ízét és textúráját – akár étkezés közben is. 2-3 éves kortól már segítséget is jelenthet: a mézeskalács szaggatástól, a palacsintatészta keverésén át, a sajt reszeléséig is eljuthatunk a nagyobbakkal. Fontos, hogy a konyhai részvétel közben a veszélyforrásokra is felhívjuk a figyelmet. Van, amit csak szülő használhat, van, amit a gyerek is, de csak szülői felügyelettel, és persze akad olyan munkafolyamat és eszköz is, amit bátran rábízhatunk gyermekünkre.
Adjunk teret
Nem kell kétségbeesni, ha a nyári szünetben iskolásunk egy-két napra otthon ragad, és mi éppen nem tudjuk megoldani az étkeztetését. Ha a konyhát nem csak fényképen látta, és tudja, mi hol található, össze tud magának ütni egy egyszerűbb ételt. A gyerek szereti, ha a szülő „kisfelnőttként” kezeli, ha bízik benne és teret ad kreativitásának. Persze jó, ha előtte megbeszéljük, milyen lehetőségek vannak, és az sem árt, ha a hűtő fel van töltve. Elmehetünk együtt vásárolni, és közösen kitalálhatjuk a menüt. Ha az egészet nem feladatként, hanem lehetőségként tálaljuk, egy lelkes kiskamasszal állhatunk majd szemben. Nem beszélve arról, hogy így a pizzarendeléseket és a konzervételeket is megúszhatjuk.
Egyszerű, mint az 1x1
Sütés és főzés nélkül is kreálhatunk ízletes ételeket, gyermekeinknek elsősorban ezeket ajánlunk. Íme, egy remek recept hozzá!
Tonhalkrémes tortácskák
Elkészítési idő: 20 perc
Hozzávalók 4 személyre:
- 2 konzervtonhalfilé
- 5 dkg puha vaj vagy ghí (tisztított vaj)
- 1 evőkanál tejföl
- 1 mokkáskanál mustár
- 1 csipet só
- 1 csipet őrölt fekete bors
- 1 kiskanál frissen facsart citromlé
- 8 szelet teljeskiőrlésű toast kenyér
A tonhalat villával összenyomkodjuk, a vajjal, a mustárral és a tejföllel összekeverjük, majd a sóval, a borssal és a citromlével ízesítjük. A halkrémet két toast kenyér közé kenjük, és pogácsaszaggatóval tortácskákat formázunk belőle.