Többek között a kombucsa, a noni és a csiamag jelzi annak a piacnak a kiépülését, amely az egészség ígéretét hordozó egzotikus termények és növényi alapú termékek forgalmazásán alapul. Ezek sorában jelent meg a goji-bogyó (angol nyelvterületen wolfberry, azaz farkasbogyó). Kérdés, hogy ez is csak egy marketinggyümölcs-e, amelynek a titokzatosság a legfőbb vonzereje?
Az NCBI (az amerikai állami biotechnológiai információs bázis) által is ajánlott Herbal Medicine (Gyógynövények) szakkönyv igen részletesen és tudományos alapossággal foglalkozik a goji-bogyó (farkasbogyó) hatásaival.
Számos hatás
Az elemzés megemlékezik a goji-bogyó magas C-vitamin tartalmáról, bioaktív, immunmoduláló, antidiabetikus, kardiovaszkuláris, a szexuális funkciókat, a kognitív képességeket és a látást javító hatásáról. Ugyanakkor figyelmeztet, hogy a gyümölcs hatóanyagait nehéz tanulmányozni, így további vizsgálatokra van szükség annak megállapítására, hogy ezek milyen előnyökkel vagy hátrányokkal vannak az emberi szervezetre.
A goji bogyónak figyelemre méltó a története a kínai orvoslásban és kultúrában. A modern tudomány bizonyította, hogy a növényben valóban jelen van és hatást gyakorol több biológiailag aktív molekula kombinációja.
A hatóanyagok közül a legfontosabb a széles körben tanulmányozott LBP, a komplex arabinogalaktán fehérjék egy csoportja. A szakkönyv szerzői szerint az LBP biológiai jelentősége korlátozott, azért arra következtetnek, hogy a goji bogyóban található LBP eltér attól, aminek a szerkezetét és tartalmát más növényekben azonosították. Az LBP elemzése nagyon bonyolult, így egyelőre nem lehet tudni, hogy a goji hatóanyaga milyen előnyökkel és mekkora hatékonysággal alkalmazható embereknél. Ennek megállapítására humán kísérletekre van szükség.
Magas C-vitamin-tartalom
Ellenben azt már bizonyították, hogy a szokatlan C-vitamin előnyaga alapvető eleme az emberi makulának (sárgafoltnak), amely az éleslátásért felelős eleme a szemnek. Az anyag szerepét szintén tovább szükséges tanulmányozni.
Jelentősége lehet, hogy a goji egyes hatóanyagai nem csak vízben, hanem zsírban is oldódnak, így nagyon értékes bioaktív anyagokat tartalmazó termékek készíthetők belőle.
A goji bogyót a benne lévő bioaktív anyagok hatásmechanizmusának felderítetlensége miatt több országban csak azzal a figyelmeztetéssel lehet forgalmazni, hogy az egészségre káros lehet. Sok országban pedig a növény importját tiltják, mert a burgonya és paradicsomfélékre veszélyes kórokozókat terjeszthet.
Nyersen, szárítva, főzve
A tápanyagokban gazdag goji bogyót fogyasztják nyersen, főzve, vagy szárítva (mint a mazsolát), és használják a gyógyteák, gyümölcslevekben, alkoholos italokban és gyógyszerekben.
Egyes tanulmányok szerint a már említett hatások mellett a goji pozitívan hat a közérzetre, segíti a nyugalmat, jobb sportteljesítményt tesz lehetővé, javítja az alvás minőségét, és segít a fogyásban.
Ugyanakkor nem tisztázott, hogy a goji bogyó bármivel is jobb-e, mint más típusú bogyók, vagy ha goji bogyóból készült táplálékkiegészítők hatása meghaladja-e a jelenleg használt természetes készítményekét.
A goji bogyónak néhány mellékhatása is lehet, mert kölcsönhatásba léphet bizonyos gyógyszerekkel, például vérhígítókkal, diabétesz elleni és vérnyomáscsökkentő gyógyszerekkel. Így a bogyó fogyasztása előtt, mindenképpen érdemes beszélni a kezelőorvossal.