Érdemes mindig ellenőrizni a lejárati dátumot a termékeken, nemcsak mielőtt megvásároljuk, de az otthoni tárolás és a felhasználás előtt is – figyelmeztetettek a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal élelmiszerpazarlás ellen küzdő Maradék nélkül projektjének Facebook-posztjában. A bejegyzésben azt is tisztázták, hogy mi a különbség a minőségmegőrzési és a fogyaszthatósági idő között.
Mire utal az élelmiszerek csomagolásán lévő dátum?
Fogyaszthatósági idő általában a gyorsan megromló ételekre, például a húskészítményekre és a joghurtokra kerül. Ez a dátum azt jelzi, hogy a megadott nap után már nem biztonságos megenni az élelmiszert.
A minőségmegőrzési idő ezzel szemben csak azt jelzi, hogy a termék addig az időpontig nem veszít a minőségéből, ám az étel elfogyasztása még az adott dátum után sem feltétlenül jár élelmiszer-biztonsági kockázattal. Így tehát például a konzervek vagy a száraztészták esetében nyugodtan tehetsz egy próbát a minőségmegőrzési idő lejárta után is. Fontos ugyanakkor, hogy ezeket az ételeket a fogyasztás előtt alaposan ellenőrizd le: ha a kinézete és az illata alapján is jónak találod, akkor valószínűleg felhasználható.
Az élelmiszerpazarlás csökkentése érdekében egyre több platformon találhatunk olyan ajánlásokat, amelyek szerint a lejárt ételek még akár hetekkel, hónapokkal később is fogyaszthatóak. Bizonyos ételek esetében azonban nincs más út, csak a kuka – különben ételmérgezést kockáztatunk.