Hogyan étkezzen az, aki szeretne felszedni egy kicsit?
Mielőtt azonban bármilyen hízókúrába belekezdünk, érdemes egy alapos orvosi kivizsgálásnak alávetnünk magunkat. Így ugyanis kideríthetjük, hogy nem áll-e valamilyen komolyabb betegség (például pajzsmirigyprobléma) az alacsony testsúly hátterében.
Akkor is érdemes az egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozásra odafigyelnünk, ha nem a fogyás, hanem a hízás a célunk. A finomított szénhidrátoknak, cukroknak a hízókúrában sincs helyük, mert bár a testsúly növekedését okozhatják, számos egyéb káros mellékhatásuk is van. A legfontosabb természetesen a megfelelő kalóriamennyiség megállapítása. A fogyás, hízás, illetve a súly megtartásának egyszerű titka, hogy kevesebb, több vagy éppen annyi kalóriát viszünk be naponta, melyet elhasználunk.
Milyen étrendet kövessünk, ha hízni akarunk? A naponta szükséges kalóriamennyiség számos tényezőtől függ, például a nemünktől, életkorunktól, testsúlyunktól, az aktivitási szintünktől, illetve attól, hogy várandósak vagyunk-e, esetleg szoptatunk. Ha hízni szeretnénk, számoljuk ki a szükséges napi kalóriamennyiségünket, majd adjunk ehhez 500-800 kalóriát. Így lassan, de stabilan hízhatunk.
Együnk legalább 4-5 alkalommal egy nap. Az étrendünkben szerepeljenek teljes kiőrlésű gabonafélékből készült péksütemények, tészta, rizs, burgonya (lehetőleg minden étkezésnél), egészséges zsírok és olajos magvak, az izomépítéshez nélkülözhetetlen fehérjék (például csirk e, pulyka, marha- és sertéshús, tojás, halak és sajtok). A tejtermékek nemcsak a kalciumpótlásban lehetnek a segítségünkben, hanem jelentős mennyiségű kalóriát is adhatnak.
A zöldségeknek és a gyümölcsöknek nagyon sok pozitív hatása van, például igen magas a vitamin- és a rosttartalmuk. A gyümölcsökből nyugodtan előnyben részesíthetjük azokat, melyeknek magasabb a cukortartalma, ilyen például a szőlő vagy a banán. Az aszalt, szárított gyümölcsök nagyszerű nassolnivalók lehetnek, különösen joghurtba keverve vagy sajttal fogyasztva.
A testmozgás nemcsak a fogyáshoz, illetve az egészségünk megőrzéséhez fontos, de ahhoz is nagyon jó eszköz lehet, hogy növeljük a testsúlyunkat. Erre a leghatékonyabb a súlyzós edzés. Ha bizonytalanok vagyunk abban, hogy milyen gyakorlatokat kellene végeznünk, kérjünk tanácsot egy személyi edzőtől.
Amennyiben az megnövelt kalóriamennyiség és a súlyzós edzések nem hozzák meg néhány hónapon belül a kívánt eredményt (vagy nem érzékelünk változást), érdemes konzultálni egy dietetikussal, aki akár speciális étrend-kiegészítőt, tápszert is javasolhat.