<strong>Eltérő életkorban más ételek</strong>
Azt mindannyian jól tudjuk, hogy az eltérő életkorú embereknek különböző mennyiségben van szüksége bizonyos tápanyagokra, vitaminokra, ásványi anyagokra . Ezek a változások igyekeznek követni az eltérő igényeket, melyek összefüggnek például az életmóddal, a fejlődéssel, vagy éppen azzal, hogy az adott életkorban mely betegségek a leggyakoribbak.
Természetesen, a megfelelő táplálkozás a jövő szempontjából is fontos: minél egészségesebben táplálkozunk, minél többet veszünk magunkhoz bizonyos tápanyagokból, annál hatékonyabban vagyunk képesek csökkenteni annak az esélyét, hogy kialakuljanak nálunk a leggyakoribb krónikus betegségek.
<strong>Energiadús ételeket kell enni</strong>
A negyvenes évek sok nő számára a kezdődő hormonális változásokról szólnak, a férfiak pedig a legtöbb időt a munkahelyükön töltik, gyakran komoly stresszel nézve szembe minden nap. Érdemes tehát olyan ételeket enni, amelyek energiával töltenek fel, lassan felszívódó szénhidrátokat és több rostot tartalmaznak (hogy a lassuló anyagcsere hatásait ellensúlyozzuk, és a vércukorszint ingadozásait megelőzzük), emellett antioxidánsokat tartalmaznak, amelyek lassítják az öregedési folyamatokat. Egészséges nassolnivalónak számít például a mandula , mely a szívet is védi, vagy a bogyós gyümölcsök, melyekben számos vitamin található. Igyekezzünk csökkenteni a feldolgozott húsok fogyasztását is, ezek ugyanis növelhetik a bélrendszeri daganatok kialakulásának esélyét.
Az ötvenes éveinkben jelentősen megnő a szív- és érrendszeri panaszok veszélye, ezért nemcsak a testsúlyunkra, de a vérnyomásunkra és a koleszterinszintünkre is érdemes odafigyelni. Igyekezzünk minél kevesebb sót fogyasztani, részesítsük előnyben a zöld fűszereket (ezeknek nagyon sokszor pozitív egészségügyi hatásai is vannak azon kívül, hogy még ízesebbé teszik az ételeinket). A rendszeresen fogyasztott tejtermékek segítenek megelőzni a csontritkulást.
<strong>A nőknek is figyelniük kell az étkezésre</strong>
A hölgyeknek érdemes szóját, tofut, csicseriborsót enni, mert ezekben olyan fitoösztrogének találhatóak, amekyek jótékony hatással vannak a hormonrendszerünkre, és segíthetnek megelőzni a menopauzával járó kellemetlen tüneteket, például a hőhullámokat vagy a fokozott izzadást. A zsíros húsú, hideg vízben élő halakat igy igyekezzünk hetente 2-3 alkalommal beilleszteni az étrendünkbe, egyrészt mert ezek megfelelő proteinforrások, másrészt olyan zsírsavakat tartalmaznak, melyek védik a szív, az agy és a szem egészségét is. Részesítsük előnyben a zabból készült ételeket, kenyereket, ugyanis a zabnak nagyon jó hatása van a koleszterinszintre.
A hatvanas éveinkben és később nemcsak a szív- és érrendszeri betegségek vagy a demencia fokozott rizikójával kell szembenéznünk, de olyan problémákkal, mint az ízületi gyulladás, a makuladegeneráció és a csontritkulás. Az anyagcsere is lelassulhat, és az idősebbek hajlamosak arra, hogy a kelleténél kevesebb folyadékot fogyasszanak, ezért nagyszerű választás lehet a számukra az, ha gyümölcsös-zöldséges smoothie-t vagy turmixot isznak. A sötétzöld leveles zöldségekben sok az antioxidáns, a narancsszínű zöldségekben, gyümölcsökben pedig a szemet védő karotinoidok. A D-vitaminban gazdag ételek, például a tojás, segítik az immunrendszer működését, a csontok és a fogak egészségének működését is. A rostokban gazdag élelmiszerek, például a teljes kiőrlésű gabonafélék, a zöldségek és gyümölcsök pedig biztosítják a megfelelő emésztést.