A hagyományos, kalóriadús ételeknek is elkészíthetjük az egészségesebb és kevésbé hizlaló változatát. A krémleveseket lecserélhetjük például könnyű zöldséglevesekre, fasírt helyett készíthetünk zöldségtallérokat, a kenyeret pedig felválthatjuk élesztő nélküli lepényre.
Krémleves helyett: Könnyű spárgaleves
Hozzávalók 6 személyre
- 2 csomag (1 kg) zöldspárga
- só
- 1 teáskanál fruktóz vagy nyírfacukor
- 1,5 liter víz vagy csirkehúsleves (készülhet levesporból is)
- 2 dl sovány tejföl vagy zabtejszín
- 1 tojás sárgája
- 1 evőkanál barna rizsliszt
- 1 nagy csokor finomra vágott friss petrezselyem
Miután a spárgát megmostuk, hajlítsuk meg a szárakat, míg el nem törnek. Az így kapott két szárrész közül a spárga feje felé eső, hosszabbik részét fogjuk felhasználni. Vágjuk 3 cm-es darabokra, és a fejrészt egyelőre tegyük félre. A spárga szárának vége túlságosan fás, így fogyasztásra nem alkalmas, viszont az íze miatt érdemes belefőzni az alaplébe. Tehát sós, cukros vízben vagy a csirkehúslevesben először főzzük meg a szárvégeket, majd 15 perc után vegyük ki, és tegyük a levesbe a többi spárgadarabot, kivéve a fejeket.
Körülbelül 10 perc főzés után adjuk hozzá ezeket is, és főzzük további 3 percig. A tejfölt vagy a zabtejszínt jól keverjük ki a tojássárgájával és a rizsliszttel, és adjunk hozzá a forró levesből is. Amikor egyneművé vált, folyamatos keverés mellett öntsük a leveshez. Végül szórjuk meg petrezselyemmel, forraljuk 1-2 percig, és tálaljuk.
Könnyű spárgaleves: kenyér helyett (Fotó: Europress)
Fasírt helyett: Brokkolitallér pórés párolt céklával
Hozzávalók 4 személyre
A brokkolitallérhoz:
- 15 dkg barna rizs
- 15 dkg fagyasztott brokkoli apróra vágva
- 1 evőkanál fehér tönkölyliszt vagy 1 evőkanál rizsliszt és 1/2 evőkanál keményítő
- 1 gerezd zúzott fokhagyma
- 1 csokor petrezselyem finomra vágva
- szerecsendió
- só
- olívaolaj
- zsemlemorzsa
A céklához:
- 5 dkg vaj
- 1 db 15 cm-es póréhagyma
- 3 cékla nagyobb kockákra vágva
- só, ételízesítő
- 5 dkg dió apróra vágva
A barna rizst háromszoros mennyiségű sós vízben megfőzzük és félretesszük hűlni. Amikor kissé kihűlt, összegyúrjuk a többi hozzávalóval, annyi olívaolajat és zsemlemorzsát adva hozzá, hogy jól formázható legyen. Ezután 4-5 cm átmérőjű, ujjnyi vastag tallérokat formázunk belőle, olajjal kikent tepsibe tesszük, és 180 fokos sütőben, ropogósra sütjük. (Ne süssük túl, mert könnyen megkeményedik.) A vajon megfuttatjuk a póréhagymát és a céklát, majd kevés vizet, sót és ételízesítőt adunk hozzá és készre pároljuk. A diót kicsit megpirítjuk és tálaláskor a céklaragura szórjuk.
Kenyér helyett: Élesztő nélküli rozslepény
Hozzávalók 4 db 12-14 cm átmérőjű lepényhez
- 1/2 kg rozsliszt
- 1 teáskanál köménymag
- 1 kávéskanál szódabikarbóna
- 1 púpozott teáskanál só
- 7 dkg olvasztott vaj vagy kókuszzsír
- 2 dl langyos víz
A hozzávalókat alaposan összekeverjük, néhány percig gyúrjuk, majd 5-10 percig pihentetjük. Ezután négyfelé vágjuk, és gombócokat formázunk belőle. Lisztezett deszkán sodrófával 12-14 cm-es lepényeket nyújtunk belőlük, és egy tepsire tesszük. Tetszés szerint sütőpapírt is tehetünk alá. A tetejüket megszurkáljuk villával, vagy rácsosan bevagdossuk, és előmelegített sütőben 180 fokon 20-25 perc alatt készre sütjük.
Forrás: Nők Lapja Egészség